ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 108-75: Θρύλος express και έτοιμος για... Μόσχα

Ο Ολυμπιακός ήταν ξανά καταιγιστικός κόντρα στον Προμηθέα κερδίζοντας με 108-75 και είναι έτοιμος να ταξιδέψει στη Μόσχα για να μετρήσει τις δυνάμεις του με την ΤΣΣΚΑ.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Προμηθέα Πατρών για την 3η αγωνιστική της Basket League, ήταν ξανά καταιγιστικός με εκπληκτικά ποσοστά πίσω από το τρίποντο επικρατώντας των Πατρινών με 108-75, στην τρίτη του συνεχόμενη 100άρα στο πρωτάθλημα, λίγες μέρες πριν ταξιδέψει στη Μόσχα για να μετρήσει τις δυνάμεις του απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Παρασκευή 22/10) για την Euroleague.

Άντεξε για ένα δεκάλεπτο ο Προμηθέας

Με την πρόθεση να χτυπήσει στο χαμηλό ποστ και τον Φαλ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Ο Γκραντ δεν μπορούσε να τα βγάλει πέρα και ο Κασιμίρο γρήγορα έφερε από τον πάγκο τον Χαντ. Οι επιθέσεις άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, με τον Προμηθέα να βασίζεται αρκετά στις ατομικές προσπάθειες των Ρέι και Ρογκαβόπουλου. Μάλιστα, με τους Γκίκα και Σβαρτς οι Πατρινοί βρήκαν καλό ρυθμό στην επίθεση, με το δεκάλεπτο να πηγαίνει πολύ ψηλά στο σκορ (26-24).

Η second unit είναι πάντα εδώ

Όπως συνηθίζει ο Ολυμπιακός, βρήκε ρυθμό με την δεύτερη πεντάδα του να απλώνεται στο παρκέ. Σλούκας και Λαρεντζάκης έτρεξαν τις επιθέσεις, με τον πρώτο να βρίσκει δύο τρίποντα, ανοίγοντας την ψαλίδα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές (40-30 στο 15′). Ο Σλούκας τιμωρούσε ασταμάτητα την παθητική αντιμετώπιση του Προμηθέα μετά το σκριν, χάρη στο αγαπημένο του mid range. Με τον Ολυμπιακό να μετρά το εντυπωσιακό 6/11 3π στο ημίχρονο, μαζί με 8 κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ (έναντι 3 των Πατρινών), ο Προμηθέας ήταν αδύνατο να παρακολουθήσει το σκορ, μένοντας πίσω με 11 (52-41).

Παράγοντας Φαλ ξανά

Με τις δύο ομάδες να επιστρέφουν και να επιδίδονται σε έναν διαγωνισμό τριπόντων, ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά τροφοδοτώντας τον Φαλ στο ποστ, βρίσκοντας εκτέλεση είτε δημιουργία από εκεί. Κάποια μαζεμένα λάθη έδωσαν δικαίωμα στον Προμηθέα να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Αγραβάνη μπροστάρη, μειώνοντας σε 59-53 (στο 23′). Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ πάτησαν ξανά το γκάζι, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να ξαναβρίσκει τη σκληράδα της στην άμυνα. Το σκορ έπιασε και πάλι τιμές διψήφιες, φτάνοντας μέχρι τους 20 (78-58), τελειώνοντας την υπόθεση νίκη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να βρει στοχευμένα τους σέντερ του στις αλλαγές της άμυνας του Ολυμπιακού. Σλούκας και Λαρεντζάκης συνέχισαν στον ρυθμό του Ντόρσεϊ, ο ΜακΚίσικ βρήκε το χέρι του από μακριά, με τον Ολυμπιακό να… πυροβολεί από την περίμετρο (14/25 3π) και να φτάνει στο τελικό 108-75, σκοράροντας 30 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 52-41, 78-59, 108-75