ΛΑΡΙΣΑ - ΛΑΥΡΙΟ 66-75: Επιστροφή στις νίκες με μεγάλη ανατροπή (vid)

Το Λαύριο πραγματοποίησε μία μεγάλη ανατροπή και κατάφερε να πάρει την νίκη επί της Λάρισας με 75-66, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Basket League, με τον Τάισον Κάρτερ να κάνει σπουδαία εμφάνιση με 19 πόντους.

Στην Λάρισα η ομώνυμη ομάδα ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, αφού προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους (17-2) στο πρώτο δεκάλεπτο, με το Λαύριο να αργεί να βγάλει αντίδραση.

Αρχικά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μείωσε στους 7 πόντους (20-13) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα των γηπεδούχων, το Λαύριο έκανε ένα επιμέρους σκορ 4-20 και κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με 21-22.

Η Λάρισα όμως αντέδρασε άμεσα και πήρε εκείνη τα ηνία του σκορ με 29-26 με το πρώτο ημίχρονο τελικά να κλείνει στο 38-35, με τον Θριτ να έχει 12 πόντους και τον Χάντσον 13 στην ανάπαυλα του αγώνα.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν αυτή που έλεγξε στην μεγαλύτερη διάρκεια τον ρυθμό της αναμέτρησης, αφού βρέθηκε να είναι μπροστά με επτά πόντους, αφού ο Χάντσον με τρίποντο σχεδόν στο τέλος της περιόδου έκανε το 57-50 και παράλληλα έφτασε τους 18 πόντους στον αγώνα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά εκ νέου τη διαφορά και να μην αφήσουν την Λάρισα να πάρει μία ακόμα μεγαλύτερη διαφορά. Με τον Τάισον Κάρτερ να παίρνει… φωτιά στην τελευταία περίοδο, το Λαύριο ολοκλήρωσε την σπουδαία του ανατροπή και πήρε τη νίκη με 66-75.

Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 19 πόντους και βοήθησε την ομάδα του να αφήσει για τα… καλά πίσω της, την ήττα από τον Ολυμπιακό στην δεύτερη αγωνιστική της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75