ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ – ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ 114-121: «Κυνικοί» Γουόριορς... άλωσαν το Λ.Α.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς έκαναν… δήλωση μέσα στο Λος Άντζελες, επικρατώντας με 121-114 επί των Λέικερς, στο πλαίσιο της opening night της κανονικής περιόδου του NBA.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς έκαναν εμφατική εκκίνηση στην κανονική περίοδο του NBA, «αλώνοντας» το «Staples Center» με 121-114, στο πλαίσιο της opening night.

Οι «πολεμιστές» έμοιαζαν με… πραγματικούς πολεμιστές, καθώς είδαν το ματς να στραβώνει σε ουκ ολίγες φάσεις του, αλλά δεν τα παράτησαν ποτέ και με ένα απίστευτο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με επί μέρους 38-29 υπέρ τους, έκαναν νίκη… δήλωση απέναντι στην «superteam» των Λέικερς, η οποία έδειξε πως απέχει ακόμη παράσαγγας από το επίπεδο που θέλει να τη δει ο προπονητής της, Φράνκ Βόγκελ.

Οι Γουόριορς είχαν πλουραλισμό στην επίθεσή τους, με τον Στεφ Κάρι να είναι πρώτος σκόρερ με 21 πόντους (αλλά με μόλις 5/21 σουτ εντός πεδιάς) και MVP, καθώς πέτυχε τριπλ-νταμπλ, έχοντας επίσης 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Άκρως επιδραστικός ήταν και ο Τζόρνταν Πουλ (20 πόντοι) έχοντας καίριες παρεμβάσεις στην εξέλιξη του σκορ, ενώ από 15 πόντους σημείωσαν οι, επίσης μεστοί, Νεμάνια Μπιέλιτσα και Ντάμιον Λι.

Στον αντίποδα, οι Λέικερς τα περίμεναν κυριολεκτικά όλα από το ασυναγώνιστο δίδυμο ΛεΜπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις, οι οποίοι σημείωσαν από 34 και 33 πόντους αντίστοιχα, μαζί με 11 ριμπάουντ που είχαν έκαστος.

Το ματς

Οι Γουόριορς πήραν ένα προβάδισμα με 7-12 στο 4’, αλλά οι Λέικερς αντέδρασαν ακαριαία με Τζέιμς και Ντέιβις, τρέχοντας σερί 10-0, στα επόμενα δύο λεπτά, για να προηγηθούν με 17-12. Οι «λιμνάνθρωποι» έδειξαν επιθετική συνέπεια στα εναπομείναντα λεπτά της πρώτης περιόδου, ανέβασαν τη διαφορά τους στο +10 (28-18 στο 9’), προτού ακολουθήσει η… ανταπάντηση των «πολεμιστών» με σερί 2-10 (30-28). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 34-32 υπέρ των γηπεδούχων.

Βασικό ζητούμενο για τους Λέικερς ήταν να χτίσουν μομέντουμ. Οι Γουόριορς όμως έβρισκαν διαρκώς λύσεις στα… προβλήματα που τους έβαζαν οι γηπεδούχοι. Το 40-34 μετατράπηκε εν ριπή οφθαλμού σε 41-41, με γρήγορο 1-7 σερί της ομάδας του Στιβ Κερ. Ο ρυθμός έπεσε, οι κακές επιλογές ήταν διαδοχικές και οι δύο ομάδες πήγαιναν… χέρι-χερι. Οι Λέικερς προσπάθησαν να σηκώσουν… κεφάλι (50-43 στο 21’), αλλά μάταια (50-49 στο 22’). Η… φονική τριπλέτα Τζέιμς-Ντέιβις-Άντονι βρήκε ένα καλό δίλεπτο στο φινάλε, με τη διαφορά τελικά να επιστρέφει στο +6 για τους Καλιφορνέζους (59-53) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο, το ρευστό προβάδισμα της ομάδας του Φρανκ Βόγκελ εξανεμίστηκε (61-61). Ο ΛεΜπρόν αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του ανεβάζοντας την ένταση για την ομάδα του (68-61), η οποία προσπάθησε να τρέξει. Ο «βασιλιάς» πήγε το ματς στο +8 (77-69) δίνοντας ψυχολογική ώθηση στους Καλιφορνέζους που κατάφεραν να φτάσουν και στο +10 (84-74) στο 34’. Κι όμως, οι Γουόριορς όχι απλά κατάφεραν να συρρικνώσουν τη διαφορά, αλλά κατ’ ουσίαν την εξάλειψαν τρέχοντας σερί 1-9 στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου! 85-83 σκορ περιόδου και το ντέρμπι καλά κρατεί…

Ο Πουλ έδωσε το προβάδισμα στους Γουόριορς (85-86 στο 37’) και το μομέντουμ είχε αλλάξει πάλι κάτοχο. Τα σουτ έμπαιναν μόνο από τη μία πλευρά – στο καλάθι που έκαναν επίθεση οι φιλοξενούμενοι και, χωρίς καν οι γηπεδούχοι να συνειδητοποιήσουν τι ακριβώς συνέβη, βρέθηκαν να υπολείπονται οκτώ πόντων των φιλοξενούμενων (90-98 στο 40’). Ο Μπράντλεϊ με τρίποντο-ανάσα από το «φτερό» μείωσε σε 96-100 κι στην επόμενη επίθεση ο ανίκητος κοντά στο καλάθι Ντέιβις έφερε το ματς σε απόσταση μίας κατοχής (98-100 στο 42’). Ακολούθησε… καταιγισμός τριπόντων. Ο… άσφαιρος μέχρι εκείνο το σημείο Κάρι χτύπησε κυνικά για να αναχαιτίσει την απειλή (98-103), ο Μπράντλεϊ απάντησε ακαριαία, για να έρθει «μαχαιριά» από τον Μπιέλιτσα για το 101-106. Η χαριστική βολή για τους Λέικερς ήρθε διά χειρός Γουίγκινς με τρίποντο στο 46’ ύστερα από υποδειγματική κυκλοφορία της μπάλας των «πολεμιστών». 103-115 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε οριστικά τέλος.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-32, 59-53, 85-83, 114-121