ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΝΤΒΕΡΠ 81-92: Έχασε τη συγκέντρωσή του στην άμυνα και «έσβησε»

Ο Ιωνικός ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο απέναντι στην Αντβέρπ, αλλά πλήρωσε την καταστροφική του τρίτη περιόδο, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 81-92, για τη δεύτερη αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Την πρώτη του ήττα για την κανονική περίοδο του FIBA Europe Cup υπέστη την Τετάρτη (20/10) ο Ιωνικός. Η ομάδα της Νίκαιας, μετά την εκτός έδρας νίκη της πρεμιέρας επί της Μονς, υποδέχτηκε μία άλλη ομάδα του Βελγίου, την Αντβέρπ, με στόχο το 2/2, που θα την έβαζε από νωρίς σε θέση οδηγού για την πρόκριση από τον 6ο όμιλο.

Παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες που υπήρχαν πριν από το τζάμπολ του αγώνα, όπως οι απουσίες των Όουενς και Μόουζες και η δεδομένη κούραση των παικτών μετά το ματς στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ πριν 48 ώρες, ο Ιωνικός έκανε σπουδαίο πρώτο ημίχρονο βάζοντας δύσκολα στους Βέλγους.

Εντούτοις, δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το ροζ φύλλο αγώνα, ένεκα μίας καταστροφικής τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 14-33 και επί της ουσίας έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Βέλγων, παρά την… απέλπιδα προσπάθεια της ελληνικής ομάδας στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μ’ αυτή την ήττα, η ομάδα της Νίκαιας έπεσε στο 1-1 ρεκόρ, την ίδια ώρα που η Αντβέρπ ανέβηκε στο 2-0.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα για τον Ιωνικό ήταν ο Γιουτζίν Τζέρμαν με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ θετικοί ήταν και οι Κώστας Γόντικας (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Νίκος Χουγκάζ (10 πόντοι). Από την πλευρά των νικητών, τη μεγαλύτερη… ζημιά στην ελληνική άμυνα έκαναν οι Τζέιλεν Χαντς με 19 πόντους και Ρόμπιν Ρότζιερς με 17 πόντους.

Το ματς

O Ιωνικός προηγήθηκε με 6-2 στο πρώτο λεπτό, με Άρτις και Τζέρμαν να σκοράρουν από την περίμετρο, όμως οι Βέλγοι βρήκαν άμεσα επιθετικό ρυθμό κάνοντας το 6-11 στο 3΄, με τον Ιωνικό να μην μπορεί να βρει πόντους στο σετ παιχνίδι. Την επιθετική… σιγή των γηπεδούχων έσπασε αρχικά ο Μουσταφά και στη συνέχεια ο Κολοβέρος, με δύο εύστοχες βολές, κάνοντας το σκορ 11-11 στο 5’. Ο Τζέρμαν με buzzer beater τρίποντο και δύο βολές έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «κυανόλευκους» (16-11), με το σερί των γηπεδούχων να φτάνει αισίως στο 10-0. Οι Βέλγοι αντέδρασαν με δικό τους 2-13 σερί (18-24 στο 9’). Ο Αρσενόπουλο με τρίποντο στα 4 δευτερόλεπτα για τη λήξη της πρώτης περιόδου έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία (24-24).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στη δεύτερη περίοδο, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι διαδοχικές. Ο Τζέρμαν ήταν καθηλωτικός κουμαντάροντας μαεστρικά τους Νικαιώτες, αλλά δεν είχε αρκετές βοήθειες στην επίθεση. Στο 14’ το σκορ ήταν 33-33, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν εννιά αναπάντητους πόντους στο επόμενο τετράλεπτο, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με 33-42. Ο Ιωνικός είχε πάθει επιθετικό μπλακ-άουτ και ήθελε μία… ανάσα για να βρει και πάλι την επαφή του με το καλάθι. Εν τέλει, αυτή βρέθηκε διά χειρός Αθηναίου, με τρίποντο, στο 17’ (36-42). Και ήταν αρκετή προκειμένου οι Νικαιώτες να βρουν το έναυσμα και να σκοράρουν άλλους πέντε διαδοχικούς πόντους, με Γόντικα και Χουγκάζ, μειώνοντας στον ένα πόντο τη διαφορά (41-42). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 45-45, με τον Γόντικα να αξιοποιεί την εξαιρετική ασίστ του Αθηναίου στην… καρδιά της βελγικής ρακέτας.

Οι Νικαιώτες προηγήθηκαν στο 23′ με τον Τζέρμαν (51-49), ενώ ένα λεπτό αργότερα, με τον… κόσμο να μπαίνει στην εξίσωση, προγήθηκε με +4 (55-51). Οι Βέλγοι δεν πτοήθηκαν και πέρασαν εκ νέου μπροστά με 55-57, τρέχοντας ένα γρήγορο 0-6 σερί μετά από το τάιμ-άουτ στο οποίο κάλεσε ο προπονητής τους. Οι Βέλγοι ανέβασαν ρυθμούς και με σερί 3-14 πήραν διψήφιο προβάδισμα (58-69 στο 29′) βάζοντας μεγάλο εμπόδιο στους Νικαιώτες ενόψει της ακροτελεύτιας περιόδου. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 πόντους υπέρ των φιλοξενούμενων, στο φινάλε της τρίτης περιόδου (59-78) και όλα είχαν στραβώσει για την ελληνική ομάδα που πληγώθηκε από το καταστροφικό της τρίτο δεκάλεπτο (14-33 επί μέρους σκορ περιόδου). Το ματς δεν είχε γυρισμό για την ελληνική ομάδα και το… θαύμα δεν ήρθε ποτέ, με τους Βέλγους να πανηγυρίζουν μία δίκαιη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-45, 59-78, 81-92