ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΜΠΑΚΕΝ ΜΠΕΑΡΣ 85-83: Λύτρωση διά χειρός Μίλερ

Το Περιστέρι πήρε μία δραματική νίκη, αφού επικράτησε της Μπάκεν Μπέαρς με 85-83, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε στον έλεγχο της την αναμέτρηση, σχεδόν σε όλη της την διάρκεια, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν παρέδωσαν τα.. όπλα, αφού πάλεψαν για τη νίκη μέχρι τέλους.

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυναμικά και πήρε τη μεγαλύτερη του διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα αυτή έφτασε τους 12 πόντους (24-12), με την Μπάκεν να αντιδρά και να μειώνει σημαντικά.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης έκλεισε στο 40-35, αλλά η συνέχεια ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους, οι οποίοι διατηρήθηκαν με ευκολία μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, η διαφορά μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν έπεσε κάτω από τους 8-9 πόντους και το Περιστέρι έδειχνε ότι θα φτάσει στην τελική επικράτηση χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση.

Παρά την μεγάλη διαφορά που είχε το παιχνίδι έγινε… ροντέο, αφού η Μπάκεν επέστρεψε και μείωσε σημαντικά, ακόμα και στον 1 πόντο (81-80) στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Εκεί ο Μίλερ ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των ελεύθερων βολών, αλλά ο Μισέλ Ντιούφ ισοφάρισε για την Μπάκεν με τρίποντο στα 10” (83-83). Ωστόσο, ο Ίαν Μίλερ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με δικό του καλάθι το Περιστέρι μπήκε μπροστά στο σκορ (85-83).

Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην τελευταία τους προσπάθεια και οι Περιστεριώτες πήραν την πρώτη τους νίκη στο FIBA Europea Cup. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πέτεγουεϊ με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 40-35, 59-49, 85-83