ΗΡΑΚΛΗΣ - ΜΠΑΧΤΣΕΣΕΧΙΡ 63-64: Με βολή στο τέλος οι Τούρκοι έφυγαν με το «διπλό»

Ο Ηρακλής προσπάθησε πάρα πολύ και ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από τον Μπαχτσεσεχίρ με 64-63, χάρις σε μία βολή του Οζμιζράκ στα τελευταία 0,7” του αγώνα.

Ο Ηρακλής μπορεί να έχει να λύσει το θέμα του προπονητή, αλλά στον αγώνα με την Μπαχτσεσεχίρ ήταν αρκετά καλός, στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά και κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ με 16-12, ενώ η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού ο «Γηραιός» πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-29.

Μάλιστα, ο Ηρακλής συνέχισε σε αυτόν τον ρυθμό και στην τρίτη περίοδο, παίζοντας καλή άμυνα και διατηρώντας ένα προβάδισμα… ασφαλείας, αφού έκλεισε και αυτήν την περίοδο μπροστά στο σκορ, αφού είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (51-43).

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας έγινε ροντέο, με την Μπαχτσεσεχίρ να μειώνει στους 2 πόντους (53-51) και να παίρνει το προβάδισμα με 53-54 με τρίποντο του Τζαμάλ Τζόουνς, ο οποίος πλήγωσε ανεπανόρθωτα την άμυνα του Ηρακλή. Η απάντηση ήρθε από τους Γιάννη Αγραβάνη και Τόνι Ντάγκλας, και έτσι ο «Γηραιός» μπήκε εκ νέου μπροστά με 60-54.

Αυτό βέβαια δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στον Ηρακλή, αφού η τουρκική ομάδα βρήκε και πάλι τον τρόπο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, αφού ο Οζμιζράκ με τρίποντο μείωσε στους 2 πόντους (60-58) με τον Τζαμάρ Σμιθ να δίνει εκ νέου τα ηνία στην ομάδα του (60-61). Ο Τόνι Ντάγκλας με τρεις ελεύθερες βολές έδωσε το προβάδισμα στον Ηρακλή (63-61) με τον Σαβάς να ισοφαρίζει σε 63-63.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, ο Οζμιζράκ κέρδισε φάουλ και ευστοχώντας σε μία από τις δύο βολές έκανε το σκορ 63-64, αλλά με μόλις 0,7” να μένουν για την λήξη του αγώνα, ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να εκδηλώσει επίθεση και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 35-29, 51-43, 63-64