ΕΝΙΣΕΪ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 61-69: Σπουδαίο «διπλό» στη Ρωσία για τις «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο Κρασνογιάρσκ, επικρατώντας με 69-61 επί της Ενισέι, για τη 2η αγωνιστική του EuroCup Women.

Την πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός το μεσημέρι της Πέμπτης (21/10), κερδίζοντας με 69-61 την Ενισέι στη Ρωσία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του EuroCup Women.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έκαναν κατάθεση ψυχής στην άμυνα και παρά το κακό πρώτο δεκάλεπτο (17-8) έμειναν εντός διεκδίκησης της νίκης μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο έκαναν νταμπλ σκορ (11-22) για να φτάσουν στη σπουδαία νίκη.

Η Τσάστιτι Ριντ ήταν απολαυστική ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Εντούτοις, η Λολίτα Λύμουρα ήταν αυτή που έκρινε τον τελικό νικητή, αφού με δύο διαδοχικά τρίποντα, με το ματς στην… κόψη του ξυραφιού (57-59 στο 37′), έστειλε τη διαφορά στο +8 υπέρ της ελληνικής ομάδας, με κάτι λιγότερο από δύο λεπτά για τη λήξη του αγώνα να απομένουν. Συνολικά, η Ελληνίδα παίκτρια μέτρησε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ νταμπλ-νταμπλ σημείωσε η Σεκουόια Χολμς με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της ρωσικής ομάδας ξεχώρισαν η Εντία Τζόουνς με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ και η Τζούλι Βανλού με 16 πόντους και 6 ασίστ.

Οι «πράσινες» ανέβηκαν στο 1-1 ρεκόρ στο Α’ γκρουπ της διοργάνωσης, με τη ρωσική ομάδα να υποχωρεί στο 0-2 και την τελευταία θέση της κατάταξης. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Πολκοβίτσε επιβλήθηκε με 83-72 της Χατάισπορ και έκανε το 2/2, με την τουρκική ομάδα να πηγαίνει στο 1-1 ρεκόρ.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 34-31, 50-47, 61-69