ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 82-66: Άνετα το 2/2 για τις «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μεστή εμφάνιση στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, φτάνοντας σε εύκολη νίκη με 82-66, για τη δεύτερη αγωνιστική του EuroCup Women.

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και, με εξαίρεση κάποια αναπόφευκτα κενά διαστήματα, δεν απειλήθηκε επί της ουσίας από τη σερβική ομάδα.

Οι «ερυθρόλευκες» του Βελιγραδίου μπήκαν ελαφρώς καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 9-15 στο 7’, όμως ο Ολυμπιακός με σερί 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο ολοκλήρωσε με προβάδισμα την πρώτη περίοδο (17-15).

Με… κεκτημένη ταχύτητα, η ελληνική ομάδα έτρεξε νέο σερί 9-0 στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου (26-15), με τις φιλοξενούμενες να αντιδρούν ακαριαία και να μειώνουν σε 28-25 στο 15’. Ωστόσο, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς, με νέο σερί, άνοιξε και πάλι τη διαφορά (37-28 στο 17’). Η Άννα Σταμολάμπρου με τρεις εύστοχες βολές έβαλε την υπογραφή της στο διψήφιο προβάδισμα των γηπεδούχων, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια (45-33).

Ο Ερυθρός Αστέρας εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του στην τρίτη περίοδο μειώνοντας την τιμή της διαφοράς στους 2 πόντους (48-46) για να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός, όμως, βρήκε και πάλι ρυθμό στην επίθεση τρέχοντας σερί 7-0 για να επαναφέρει σε ασφαλή επίπεδα το προβάδισμά του (55-46 στο 27’). Το σκορ με το οποίο έπεσε η αυλαία της τρίτης περιόδου ήταν 64-51, με την ελληνική ομάδα να κλείνει ιδανικά το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης και στο τέταρτο δεκάλεπτο, συντηρώντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας την υπέρ του διαφορά ακόμα και στο +19 (82-63).

Η Κριστίν Βίτολα με 22 πόντους και 15 πόντους ήταν πρώτη σκόρερ και πολυτιμότερη παίκτρια της αναμέτρησης, με την Άννα Σταμολάμπρου να ακολουθεί με 14 πόντους για την ελληνική ομάδα.

Η Αλεξάνδρα Κάτανιτς με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν η μεγαλύτερη απειλή για την άμυνα της γηπεδούχου ομάδας, ενώ εξίσου επικίνδυνη ήταν και η Κέντριαν Έλιοτ που σταμάτησε στους 14 πόντους.

Μ’ αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης και μοιράζεται την πρώτη θέση με τη Ναντέζντα, που έχει το ίδιο ρεκόρ. Στο 1-1 ρεκόρ βρίσκονται ο Ερυθρός Αστέρας και η Μπίντγκοζ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 45-33, 64-51, 82-66