ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 77-73: Με 10 λεπτά μπάσκετ δεν κερδίζεις στην Ευρωλίγκα

Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός για τρεις περιόδους στο Τελ Αβίβ και όταν εμφανίστηκε στο παρκέ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πλέον αργά και ηττήθηκε με 77-73.

Ο Παναθηναϊκός και η Μακάμπι Τελ Αβίβ κοντραρίστηκαν για 28η φορά στην ιστορία της Euroleague, αλλά αυτή ήταν η πρώτη που στους πάγκους των δύο ομάδων κάθονταν δύο Έλληνες προπονητές, ο Δημήτρης Πρίφτης στον πάγκο των «πρασίνων» και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στον πάγκο της «ομάδας του λαού».

Η… μονόφθαλμη (Μακάμπι) επικράτησε του τυφλού (Παναθηναϊκού)

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε καλά για καμία από τις δύο ομάδες, με την Μακάμπι να ανοίγει το σκορ με καλάθι και φάουλ του Έβανς (3-0), αλλά τον Παναθηναϊκό να απαντά με ένα 4-0 σερί για να πάρει εκείνος τα ηνία στο σκοράρισμα, με τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς σκορ για σχεδόν 5 λεπτά, με τους «πράσινους» να παίρνουν διαφορά τεσσάρων πόντων (3-7). Την λύση για την Μακάμπι Τελ Αβίβ ήρθε να δώσει ο Ρέινολντς, ο οποίος έβαλε την ομάδα του και πάλι μέσα στο παιχνίδι, αφού της έδωσε τον ανάλογο ρυθμό.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Οκάρο Γουάιτ υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ και ο Τζέιμς Νανάλι βρήκε τους απαραίτητους πρώτους πόντους του για να πάρει τα.. πάνω του. Οι βολές του Αμερικανού φόργουορντ έκαναν το σκορ 9-9 και ο Ρέινολντς στη συνέχεια έβαλε για πρώτη φορά, μετά από το 3-0, την ομάδα του οδηγό στο σκορ (11-9). Ο Δημήτρης Πρίφτης στην αναζήτηση ενός αντιδότου στην ελιπή δημιουργία από τα γκαρντ του, αφού ο Πέρι για ακόμα έναν αγώνα φαινόταν να είναι εκτός ρυθμού, έριξε για πρώτη φορά στο παρκέ τον Γιόγκι Φέρελ, ο οποίος από την πρώτη στιγμή θέλησε να δείξει ότι θα βοηθήσει τους «πράσινους», δίνοντας μάλιστα μία πολύ ωραία ασίστ στον Γιώργο Παπαγιάννη για να μπει εκ νέου μπροστά ο Παναθηναϊκός (11-13).

Ωστόσο, από αυτό το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι ήταν σαν να… χάθηκαν, αφού η Μακάμπι έκλεισε την πρώτη περίοδο με ένα σερί 8-0 (19-13).

Η συνέχεια ήταν η ίδια με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και παίζοντας αρκετά μέσα στην ρακέτα, αφού από το τρίποντο οι γηπεδούχοι ήταν κακοί, μετρώντας μόλις 1/10 στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Το σερί της Μακάμπι πήγε στο 10-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (21-13) και από αυτό το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Ο Ζίζιτς με κάρφωμα έκανε το 33-21, με το ημίχρονο τελικά να κλείνει στο 33-23, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να παλεύει ουσιαστικά μόνος του έχοντας 9 πόντους

Το ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο δεν ήταν αρκετό

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να δείχνει πολύ πιο έτοιμη και σίγουρη στο παιχνίδι της. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς έστειλε τη διαφορά στους 13 πόντους (36-23) για να φτάσει στην συνέχεια στους 15 πόντους (40-25).

Μάλιστα, ο Σκότι Γουίλμπεκιν ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στους 18 πόντους (43-25), σημειώνοντας το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ και βρήκαν πόντους μέσω του Οκάρο Γουάιτ, ο οποίος με τρίποντο μείωσε ξανά στους 15 πόντους (46-31), αλλά οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν να έχουν… όρεξη για παιχνίδια, αφού με τον Ζίζιτς (στην επιστροφή του στηνα γωνιστική δράση) ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 19 πόντους (53-34). Ο Παναθηναϊκός μείωσε με ένα επιμέρους 2-6 και έτσι η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 55-40.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο του αγώνα, η Μακάμπι έκανε το σκορ 64-44, ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 πόντους. Ωστόσο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν παρέδωσε τα όπλα, αφού με ένα επιμέρους 4-16, μείωσε στους 8 πόντους (68-60), με την «πράσινη» αντεπίθεση να συνεχίζεται.

Μπορεί ο Σκότι Γουίλμπεκιν να έκανε το 71-60 με νέο τρίποντό του, αλλά οι «πράσινοι» με τον Μέικον και τον Παπαπέτρου να παίρνουν πάνω τους την επιθετική λειτουργία της ομάδας. Κάπως έτσι και με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να σημειώνει τρίποντο στα 29” πριν από το τέλος της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στους τρεις πόντους με τρίποντο του Παπαπέτρου (74-71), ενώ ο Μέικον μείωσε στους 2 (75-73).

Στα τελευταία 7”, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και έτσι η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τη νίκη με 77-73, με τους «πράσινους» να σημειώνουν την τέταρτη φετινή τους ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73