NBA: Μυθικός Κάρι... λύγισε τους Κλίπερς!

Ο… διαστημικός Στεφ Κάρι (45 πόντοι, 8/13 τρίποντα, 10 ριμπάουντ) έσωσε την… παρτίδα για τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, χαρίζοντάς τους την πολύτιμη νίκη επί των Λος Άντζελες Κλίπερς με 115-113. * Παράσταση των Ατλάντα Χοκς απέναντι στους Ντάλας Μάβερικς με 113-87.

Τρεις αγώνες έγιναν τα ξημερώματα της Παρασκευής (22/10) για την κανονική περίοδο του NBA, με τους Μιλγουόκι Μπακς να υποτάσσονται στους Μαϊάμι Χιτ, τους Ατλάντα Χοκς να κάνουν… ποδαρικό με το δεξί απέναντι στους Ντάλας Μάβερικς και τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς να σημειώνουν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες, ξεπερνώντας το εμπόδιο των Λος Άντζελες Κλίπερς.

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ – ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ 113-87

Οι Χοκς έκαναν… περίπατο στην πρεμιέρα τους απέναντι στους Μάβερικς, κερδίζοντας την ομάδα του Λούκα Ντόντσιτς με το επιβλητικό 113-87 στην «State Farm Arena» της Ατλάντα.

Το αρχικό 2-10 των Μάβερικς (3’) έγινε εν ριπή οφθαλμού 14-10 υπέρ των Χοκς, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 22-20 υπέρ των «γερακιών».

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να θέτουν τις βάσεις της επικράτησής τους στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, παίρνοντας προβάδισμα με 34-24 στο 16’. Το Ντάλας μείωσε προσωρινά σε 36-31 (19’), αλλά νέο σερί των γηπεδούχων έστειλε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (43-31 στο 20’). Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με 51-44 υπέρ των Χοκς.

Το ξέσπασμα για τους γηπεδούχους ήρθε στην τρίτη περίοδο. Με επί μέρους 17-5 στο πρώτο μισό της περιόδου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +19 (68-49), με τους Χοκς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης. Τα «γεράκια» έκλεισαν την τρίτη περίοδο έχοντας ένα προβάδισμα 22 πόντων (86-64), με τον τελικό νικητή να έχει ουσιαστικά κριθεί. Οι Μάβερικς δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν στη διεκδίκηση, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 30 πόντους (107-77 στο 45’) και οι Χοκς πανηγύρισαν απολύτως δίκαια την πρώτη τους νίκη στη νέα σεζόν.

Ο Τρέι Γιανγκ με 19 πόντους και 14 ασίστ ήταν ο MVP για τους νικητές, με τον Καμ Ρέντις να είναι πρώτος σκόρερ με 20 πόντους. Ο Λούκα Ντόντσιτς με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ «άγγιξε» το τριπλ-νταμπλ για τους ηττημένους, με τον Τζέιλεν Μπράνσον να προσθέτει 17 πόντους από την πλευρά του.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-20, 51-44, 86-64, 113-87

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ – ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ 115-113

Μετά το σπουδαίο διπλό στην έδρα των Λος Άντζελες Λέικερς, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριος τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στους Λος Άντζελες Κλίπερς, αλλά εν τέλει πανηγύρισαν τη δεύτερή τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την κανονική περίοδο του NBA.

Παρότι είχαν πέντε σημαντικές απουσίες, οι Κλίπερς κατάφεραν να καμουφλάρουν τα προβλήματά τους στο «Chase Center» και να δώσουν μία μεγάλη μάχη, η οποία κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ.

Οι Γουόριορς έκαναν ένα απίστευτο finish στην πρώτη περίοδο, μετατρέποντας το 22-21 του 7’ σε 44-27 στο τέλος της περιόδου, με τον Κάρι να κάνει αδιανόητο πρώτο δωδεκάλεπτο σκοράροντας 25 πόντους!

Η… αντεπίθεση των Κλίπερς ήταν βροντερή στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και το προβάδισμα των γηπεδούχων εξανεμίστηκε εντελώς. Το 61-42 του 18’ έγινε 66-67 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το επί μέρους σκορ υπέρ των Καλιφορνέζων στο τελευταίο εξάλεπτο να φτάνει στο 5-25!

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι και η τρίτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι Γουόριορς προηγήθηκαν με 73-68 στο 25’, αλλά οι Κλίπερς προσπέρασαν με 75-76 στο 28’. Ο Κάρι έκανε το 80-76 στο 29’ και το 86-82 στο 32’, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 90-93 χάρις σε τρίποντο του Τζάκσον.

Οι Κλίπερς αύξησαν το προβάδισμά τους στο +8 στο ξεκίνημα του ακροτελεύτιου δωδεκαλέπτου (90-98) βάζοντας «φωτιά» στο ματς. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 12-0 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα (102-98), με τον Λι να εξελίσσεται σε go-to-guy των «πολεμιστών» με 8 κρισιμότατους πόντους. Οι Κλίπερς ισοφάρισαν αρχικά σε 104-104 στο 44’ με έμμεσο τρίποντο του Μαν και εν συνεχεία ο Μόρις με δύσκολο σουτ μπροστά στον Γκριν έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 105-107 στο 46’. Ο Κάρι απάντησε αμέσως από τα 10 μέτρα και έδωσε το προβάδισμα με 108-107 στους Γουόριορς, αλλά ο Μπλέντσο ανταπάντησε ακαριαία για το 108-109. Ο Κάρι σκόραρε και πάλι από την περίμετρο, βάζοντας με δύο μπροστά τους γηπεδούχους 111-109, με 56.8” να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Ο Γκριν έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους Γουόριορς (113-109) στα 11.6”, όμως ο Τζορτζ σκόραρε στα 6.3” για τρεις για το 113-112. Ο Κάρι με δύο εύστοχες βολές στα 4.7” έκανε το 115-112, με τον Ζούμπατς στην τελευταία κατοχή των φιλοξενούμενων να κερδίζει φάουλ στα 3.7”. Η πρώτη βολή μπήκε, η δεύτερη χάθηκε εσκεμμένα, αλλά η πορεία της μπάλας δεν είχε την επιθυμητή κατάληξη για τους φιλοξενούμενους, με τους Γουόριορς να πανηγυρίζουν εν τέλει τη νίκη.

Ο εξωπραγματικός Στεφ Κάρι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 45 πόντους (8/13 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ και ήταν με διαφορά ο πολυτιμότερος παίκτης του γηπέδου. Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Άντριου Γουίγκινς για τους «πολεμιστές».

Για τους μαχητικούς Κλίπερς, ο Πολ Τζορτζ με 29 πόντους ήταν η αιχμή του δόρατος στην επίθεση, ενώ μεστή παρουσία είχε και ο Έρικ Μπλέντσο με 22 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 44-27, 66-67, 90-93, 115-113