ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 63-78: Κυριαρχία της Άλμπα στο Βελιγράδι

Με κυριαρχική εμφάνιση για 40 αγωνιστικά λεπτά, η Άλμπα Βερολίνου πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη στο Βελιγράδι, επικρατώντας με 78-63 επί του Ερυθρού Αστέρα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Τη δεύτερη νίκη της στην EuroLeague σημείωσε η Άλμπα Βερολίνου «αλώνοντας» το «Aleksandar Nikolic Hall» του Βελιγραδίου, για την 5η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας ήταν επιβλητική καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, φτάνοντας δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα, το οποίο την ανέβασε στο 2-3 ρεκόρ, στο οποίο πλέον βρίσκεται και η σερβική ομάδα.

Ο Μάοντο Λο με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τους Λουκ Σίκμα, Γιόβελ Ζούσμαν και Ταμίρ Μπλατ να είναι επίσης «διψήφιοι» με 11, 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Οι Όγκνιεν Κούζμιτς (16 πόντοι) και Νέιτ Γουόλτερς (13 πόντοι) ήταν οι πιο συνεπείς επιθετικά παίκτες των ηττημένων.

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο έμοιαζε με… τιμωρία για τους φιλάθλους που το παρακολούθησαν. Καμία ομάδα δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να ξεχωρίσει, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα προβάδισμα δύο πόντων (9-7) στο πεντάλεπτο. Οι δύο αντίπαλοι «κόλλησαν» επιθετικά για μερικά λεπτά, με την πρώτη ενδεή ποιοτικά περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 10-12 για την Άλμπα.

Η αστοχία των γηπεδούχων ήταν μνημειώδης (ξεκίνημα με 1/7 τρίποντα) γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η γερμανική ομάδα για να αυξήσει το προβάδισμά της στους 8 πόντους (10-18 στο 12’). Η παρατεταμένη επιθετική δυστοκία των «ερυθρόλευκων» έδωσε το δικαίωμα τους Γερμανούς να προηγηθούν με νταμπλ σκορ (12-25 στο 15’) και να φέρουν σε οριακή κατάσταση τους γηπεδούχους, που εξακολουθούσαν να είναι στατικοί στον επιθετικό τομέα. Ο Λο μεγάλωσε ακόμα περισσότερο την απόσταση μεταξύ των δύο αντιπάλων στο 16’ (12-28), με το επί μέρους σκορ της δεύτερης περιόδου να πηγαίνει στο 2-16! Η αναμενόμενη αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο επόμενο δίλεπτο και με σερί 10-0, το σκορ έγινε 22-28. Ωστόσο, οι Γερμανοί αντέδρασαν και με νέο εξαιρετικό διάστημα στο τελευταίο τρίλεπτο πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με μία… άνεση 13 πόντων (25-38).

Οι Βερολινέζοι συνέχισαν και στην τρίτη περίοδο να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού και διεύρυναν δις το προβάδισμά τους στους 15 πόντους (29-44 στο 23’ και 34-49 στο 25’) πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση και στις δύο άκρες του παρκέ. Οι γηπεδούχοι, με την ώθηση του κόσμου τους, κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά στους 9 πόντους (42-51 στο 28’), αλλά οι συγκεντρωμένοι Γερμανοί είχαν τις καίριες απαντήσεις για να συντηρήσουν το προβάδισμά του σε διψήφια τιμή (44-56). Το 46-58 της τρίτης περιόδου έδινε ένα σαφές προβάδισμα νίκης στους φιλοξενούμενους.

Με το ξεκίνημα του ακροτελεύτιου δεκαλέπτου, ο Σμιθ έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +15 (46-61). Ο Μπλατ χτύπησε και πάλι έξω από την άρκτο τρων τριών πόντων βάζοντας τους Γερμανούς με 16 πόντους μπροστά στο τελευταίο επτάλεπτο (48-64). Ο Σμιθ με τρίποντο στο 35’ έδωσε τη… χαριστική βολή στους γηπεδούχους (53-69) βάζοντας το βουλοκέρι στο σπουδαίο διπλό της ομάδας του. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι απλά διαιχειρίστηκαν το προβάδισμά τους φτάνοντας απολύτως δίκαια στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 25-38, 46-58, 63-78