NBA: Καυτοί... ήλιοι στο Λος Άντζελες, έκαναν... σεφτέ οι Νετς (vids)

Οι Φίνιξ Σανς ισοπέδωσαν εκτός έδρας τους Λος Άντζελες Λέικερς με 115-105, τοποθετώντας πρώιμα… σύννεφα στο οικοδόμημα των Καλιφορνέζων. * Οι Μπρούκλιν Νετς πανηγύρισαν την πρώτη τους επιτυχία, κερδίζοντας εκτός έδρας τους Φιλαντέλφεια 76ερς με 114-109. * Όλα τα αποτελέσματα του NBA.

Με τη διεξαγωγή 10 αγώνων συνεχίστηκε τα ξημερώματα του Σαββάτου (23/10) η κανονική περίοδος του NBA, με τους Φίνιξ Σανς να κάνουν υγιεινό περίπατο απέναντι στους Λος Άντζελες Λέικερς και τους Μπρούκλιν Νετς να… ανοίγουν λογαριασμό στην regular season.

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ – ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ 96-121

Οι Νικς σημείωσαν τη δεύτερή τους νίκη με χαρακτηριστική άνεση στο «Amway Center». Εξασφαλίζοντας από την πρώτη περίοδο μία διαφορά της τάξεως των 20 plus πόντων (16-36), οι Νεοϋορκέζοι είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ξεπερνώντας το φράγμα των 30 πόντων διαφοράς σε ουκ ολίγες περιπτώσεις. Ο Τζούλιους Ραντλ με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ πρωταγωνίστησε για τους νικητές, με τον Εβάν Φουρνιέ να σταματάει στους 18 πόντους. Ο Φραντς Βάγκνερ με 16 πόντους και ο Μοχάμεντ Μπάμπα με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ξεχώρισαν για τους ηττημένους.

Τα δωδεκάλεπτα: 16-36, 35-65, 64-86, 96-121

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ – ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ 112-123

Το 2/2 έκαναν και οι Σάρλοτ Χόρνετς «αλώνοντας» το «Rocket Mortgage FieldHouse» του Κλίβελαντ. Το ματς ήταν ντέρμπι στη συντριπτική του διάρκεια, με τις «σφήκες» να αξιοποιούν ένα σερί 0-15 στην ακροτελεύτια περίοδο, το οποίο τους χάρισε τη νίκη. Οι Μάιλς Μπρίτζες με 30 πόντους και Κέλι Ούμπρε Τζούνιορ με 25 πόντους ήταν σε μεγάλη βραδιά για τους νικητές, ενώ πρωταγωνιστικό ρόλο για τους ηττημένους είχαν οι Κόλιν Σέξτον με 33 πόντους και Ρίκι Ρούμπιο με 15 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-27, 59-54, 89-90, 112-123

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ – ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ 135-134

Ματς για… γερά νεύρα έλαβε χώρα στην «Capital One Arena», με τους Γουίζαρντς να κάμπτουν στην παράταση την αντίσταση των Πέισερς με 135-134. Το ματς είχε μεγάλες διακυμάνσεις κατά τη διάρκειά του, με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 117-123 δύο λεπτά πριν λήξει η κανονική περίοδος, αλλά με αντεπίθεση την ύστατη στιγμή, έφεραν το ματς στα μέτρα τους και εν τέλει πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη. Οι Σπέινσερ Ντινγουίντι με 34 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ και Κάιλ Κούζμα με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά για τους νικητές. Ο Μάιλς Τέρνερ με 40 πόντους και 10 ριμπάουντ και οι Ντομάντας Σαμπόνις και Μάλκολμ Μπρόγκντον με 28 πόντους έκαστος, ήταν οι κορυφαίοι από την πλευρά των ηττημένων.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-36, 73-73, 106-96, 123-123, 135-134 (παρ.)

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ – ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ 109-114

«Σεφτέ» στις νίκες έκαναν οι Νετς, μετά την ήττα της πρεμιέρας από τους Μιλγουόκι Μπακς. Η παρέα των Κέβιν Ντουράντ και Τζέιμς Χάρντεν πήρε σπουδαία νίκη με 114-109 μέσα στο «Wells Fargo Center Philadelphia» χάρις σ’ ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, χρονικό σημείο στο οποίο ήταν πίσω στο σκορ με 108-98. Οι Νεοϋορκέζοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με σερί 0-13, ανοίγοντας εν τέλει… λογαριασμό στις νίκες. Ο Ντουράντ ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους νικητές με 29 πόντους, έχοντας επίσης 15 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Ο Όλντριτζ πρόσθεσε από την πλευρά του 23 πόντους, με τον «μούσια» να σκοράρει 20 και να γίνεται ο τέταρτος παίκτης στην κατάταξη με τα περισσότερα εύστοχα τρίποντα στην ιστορία του NBA. Για τους ηττημένους, οι Σεθ Κάρι και Τομπάιας Χάρις μοιράστηκαν την πρώτη θέση των σκόρερ με 23 πόντους έκαστος.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-26, 62-61, 91-85, 109-114

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ – ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ 83-115

Με καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 36-64, οι Ράπτορς έκαναν εμφατικό πέρασμα από το «TD Garden» πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη. Καθοριστικό σημείο στην εξέλιξη του αγώνα ήταν τα μέσα της τρίτης περιόδου, με τους Καναδούς να χτίζουν ένα σερί 6-22 και να θέτουν τις βάσεις για την εύκολη επικράτησή τους στη συνέχεια. Ο Σκότι Μπαρνς με 25 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν αιχμή του δόρατος για τους νικητές, με τον Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ να προσθέτει 20 πόντους. Ο Τζέισον Τέιτουμ με 18 πόντους ήταν ο μοναδικός παίκτης που ξεχώρισε επιθετικά από την πλευρά των Σέλτικς.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-23, 47-51, 64-84, 83-115

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ – ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ 124-91

Οι Ρόκετς δεν αντιμετώπισαν την παραμικρή δυσκολία απέναντι στους Θάντερ, παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στην κανονική περίοδο με το επιβλητικό 124-91, στο «Toyota Center» του Χιούστον. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο από την πρώτη περίοδο πραγματοποιώντας σαγηνευτική εμφάνιση στην επίθεση. Τα 17/38 τρίποντα αποδεικνύει του λόγου το αληθές για τους γηπεδούχους, που δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς τους. Ο Κρίστιαν Γουντ με 29 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν MVP του αγώνα, με τον Έρικ Γκόρντον να σκοράρει 22 πόντους και τον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ να σταματάει στους 20. Για τους Θάντερ, οι Σάι Γκίλντιους Αλεξάντερ και Μάικ Μουσκάλα είχαν από 13 πόντους, με τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι να αριθμεί 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, δύο ασίστ και δύο κλεψίματα.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-21, 69-47, 100-73, 124-91

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ – ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ 128-112

Το 2/2 στο ξεκίνημα της κανονικής περιόδου πέτυχαν οι Μπουλς, επικρατώντας με 128-112 επί των Πέλικανς, στο «United Center». Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα χτίζοντας διαφορά 18 πόντων στο ημίχρονο (65-47), την οποία διαχειρίστηκαν άριστα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Ο Ζακ Λαβίν με 32 πόντους οδήγησε την «κούρσα» των σκόρερ, με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να ακολουθεί με 26 πόντους. Εντυπωσιακός ήταν και ο Λόνζο Μπολ, που σημείωσε τριπλ-νταμπλ με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.  Οι Πέλικανς βασίστηκαν κατά κύριο λόγο στον Μπράντον Ίνγκραμ, ο οποίος μέτρησε 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-17, 65-47, 92-75, 128-112

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ – ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ 102-96

Οι Νάγκετς υπερκέρασαν όλες τις αντιξοότητες απέναντι στους Σπερς, σημειώνοντας τη δεύτερή τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες, με 102-96, στο «Pepsi Center». Ο αγώνας είχε αρκετό σασπένς, με τους γηπεδούχους να δείχνουν μεγαλύτερη ψυχραιμία στην τελευταία περίοδο και να πετυχαίνουν το στόχο τους. Ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε… πράματα και θάματα για τους νικητές, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους, 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τα «σπιρούνια», ρόλο… πολιορκητικού κριού επωμίστηκε ο Κέλντον Τζόνσον, που σημείωσε 27 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-22, 53-50, 79-70, 102-96

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ – ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ 101-110

Οι Τζαζ συνάντησαν αρκετές δυσκολίες κόντρα στους αξιόμαχους Κινγκς, αλλά με εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο (49-64 επί μέρους σκορ), πέρασαν νικηφόρα από το «Golden 1 Center» κάνοντας το 2/2 στο ξεκίνημα της σεζόν. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 27 πόντους οδήγησε στο σκοράρισμα τους νικητές, με τον Ρούντι Γκομπέρ να είναι για άλλη μία φορά κυρίαρχος στη ρακέτα έχοντας 17 πόντους και 20 ριμπάουντ. Οι Χάρισον Μπαρνς με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ και Μπάντι Χιλντ με 24 πόντους ξεχώρισαν για τους Κινγκς.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-24, 52-46, 80-81, 101-110

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ – ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ 105-115

Οι Σανς ήταν… υπερηχητικοί στο Λος Άντζελες, νικώντας με 115-105 τους Λέικερς, πολύ πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα των Λέικερς (μετά από εκείνη από τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς), με την εκκίνηση στη σεζόν να είναι άκρως απογοητευτική για τους Καλιφορνέζους, που ακόμη δείχνουν να μην έχουν ευδιάκριτους ρόλους στο παιχνίδι τους. Οι «ήλιοι», επί της ουσίας, είχαν καθαρίσει το ματς από την τρίτη περίοδο (σκορ 67-94) κάνοντας συντήρηση δυνάμεων στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο… αειθαλής Κρις Πολ με 23 πόντους, 14 ασίστ και 5 ριμπάουντ ήταν μακράν του δεύτερου ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, με τους Ντέβιν Μπούκερ των 22 πόντων και Μικάλ Μπρίτζες να είναι αρκετά παραγωγικοί. Από το νέο… ναυάγιο των Λέικερς «διασώθηκαν» οι ΛεΜπρόν Τζέιμς (25 πόντοι) και Άντονι Ντέιβις (22 πόντοι και 14 ριμπάουντ), ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ πραγματοποίησε καλύτερη εμφάνιση συγκριτικά με την πρεμιέρα κόντρα στους Γουόριορς, «αγγίζοντας» το τριπλ-νταμπλ με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-23, 44-57, 67-94, 105-115