ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 84-49: Έβρεξε… τρίποντα στο βοηθητικό του ΣΕΦ

Με… τρίποντη καταιγίδα, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε άνετα των Εσπερίδων Καλλιθέας με 84-49, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα για τη 2η αγωνιστική του Eurocup Women, ο Ολυμπιακός επικράτησε πολύ εύκολα των Εσπερίδων Καλλιθέας με 84-49, στο βοηθητικό του ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν καταιγιστικές από την περιφέρεια ευστοχώντας στις 11 από τις 22 προσπάθειές τους πίσω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων.

Οι Εσπερίδες άντεξαν μόλις για πέντε λεπτά στην πρώτη περίοδο απέναντι στον καταφανώς ανώτερο αντίπαλό τους και στη συνέχεια… παρέδωσαν τα «όπλα». Το 11-8 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες 25-10, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 28-13 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας.

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς δεν πήρε το πόδι από το… γκάζι και συνέχισε να πυροβολεί ακατάπαυστα έξω από την άρκτο των τριών πόντων εκτοξεύοντας το προβάδισμά της στο +23 (37-14), στα μισά της δεύτερης περιόδου, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 44-21.

Με τον τελικό νικητή κατ’ ουσίαν να μη βρίσκεται ποτέ υπό αμφισβήτηση, ο Ολυμπιακός έψαξε το κάτι έξτρα στην τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να… στρογγυλοκάθεται στο +30 για τις «ερυθρόλευκες» (51-21). Η Σταμολάμπρου έκανε το σκορ 64-32 στο 29’ και η τρίτη περίοδος έκλεισε εν τέλει με σκορ 64-36.

Η Σταμάτη σκόραρε 8 συναπτούς πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου για να διευρύνει το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +34 (72-38) και τα εναπομείναντα λεπτά είχαν πλέον αποκτήσει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου ήταν πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες με 12 πόντους, με τις Αγγελική Νικολοπούλου, Κριστίν Βιτόλα και Ρουθ Χάμπλιν να σκοράρουν από 11 πόντους εκάστη.

Η Έμιλι-Μαντλίν-Καταρίνα Πότερ ήταν η μοναδική παίκτρια με διψήφιο αριθμό πόντων για τις φιλοξενούμενες, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-21, 64-36, 84-49