ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ - ΛΑΡΙΣΑ 91-77: Ο Ρέι ήταν «καυτός» και οι Πατρινοί υπερηχητικοί (vid)

Ο Προμηθέας Πατρών έδειξε την ανωτερότητά του κόντρα στην Λάρισα και παρά το γεγονός ότι για ένα ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν στο πρώτο ημίχρονο, γνώρισαν τελικά την ήττα με 91-77, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Κέντρικ Ρέι ήταν «καυτός» αφού κράτησε ζωντανό τον Προμηθέα Πατρών στα κρίσιμα σημεία, με την ομάδα του Λούις Κασιμίρο να φτάνει στη νίκη επί της αξιόμαχης Λάρισας, η οποία για 30 σχεδόν λεπτά έδωσε μία πραγματική μάχη στο παρκέ στο «Δημήτρης Τόφαλος».

Γκραντ και Ρέι έδωσαν ρυθμό στους Πατρινούς

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Κέντρικ Ρέι και τον Τζεράι Γκραντ να βάζουν μπροστά την ομάδα τους με 7-2, στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στη συνέχεια, ο Προμηθέας ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (11-2), ενώ ο Ρέι έδωσε την μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, το +10 (16-6).

Από αυτό το σημείο και μετά η Λάρισα αντέδρασε και κατάφερε σταδιακά να μειώσει σημαντικά την διαφορά, με τον Τσαϊρέλη να κάνει μία εξαιρετική εμφάνιση. Τελικά η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πήρε το πρώτο της προβάδισμα με 18-19, κάνοντας ένα επιμέρους 2-13, αλλά ο Προμηθέας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Χάρη Γιαννόπουλο να συνδέεται με το καλάθι της Λάρισας (23-19), αλλά ο Ζώης Καράμπελας απάντησε άμεσα και με δικό του τρίποντο μείωσε στον έναν πόντο (23-22). Με τον Τσαϊρέλη να συνεχίζει να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του, η Λάρισα πήρε το προβάδισμα με 23-24, με το παιχνίδι να γίνεται… ροντέο.

Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες με την Λάρισα να μένει στη διεκδίκηση της νίκης, παρά το γεγονός ότι ο Ρέι έκανε ό,τι ήθελε την άμυνά της. Αρχικά ο Γκραντ έκανε το 34-32, με τον Σπαν να απαντά για το 34-35, αλλά Ρέι και Μάιλς με δύο τρίποντα έστειλε τη διαφορά στο +5 (40-35). Η ανάπαυλα βρήκε τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ με 42-37 και τον Ρέι να έχει σημειώσει 18 πόντους.

Έμεινε από δυνάμεις η Λάρισα, συνέχισε το κρεσέντο ο Ρέι

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, έχοντας ένα σερί 5-0 (47-37), αλλά ο Χάντσον ήρθε να δώσει την λύση για τους φιλοξενούμενους μειώνοντας στους 7 πόντους (47-40).

Ο Ρέι διατήρησε τον τρομερό ρυθμό που είχε βρει στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, αφού έφτασε τους 25 πόντους (58-45) για να ανέβει στη συνέχεια η διαφορά στην μέγιστη τιμή της για τον Προμηθέα, το +15 (60-45).

Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε στο 69-57, με τους παίκτες του Προμηθέα Πατρών να παίζουν… βόλεϊ και τον Γκραντ να σημειώνει το τελευταίο καλάθι της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν με σχετική ευκολία το προβάδισμά τους, ανεβάζοντας την διαφορά σε υψηλά επίπεδα και χωρίς να αφήνουν περιθώριο στην Λάρισα να αντιδράσει. Με τρίποντο του Σβαρτζ, η διαφορά εκτινάχτηκε στο +18 (80-62), ενώ ο Ρέι (29 π.) με καλάθι του στα 44” πριν από τέλος έκανε το 91-77, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-37, 69-57, 91-77