Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Νίκες για Παναθηναϊκό και Δάφνη Αγίου Δημητρίου

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο… χρειάστηκε απέναντι στη Νίκη Λευκάδας, νικώντας εντός έδρας με 80-77. * Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου επιβλήθηκε με 80-77 τους ΠΑΣ Γιάννινα, κάνοντας το 2/2 στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Δύο αγώνες περιλάμβανε το πρόγραμμα της Α1 Γυναικών για την Κυριακή (24/10). Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, οι ομάδες του Παναθηναϊκού και της Δάφνης Αγίου Δημητρίου ξεπέρασαν εντός έδρας τα εμπόδια των Νίκη Λευκάδας και ΠΑΣ Γιάννινα αντίστοιχα, ανεβαίνοντας στο 2-0 ρεκόρ αμφότερες. Στο 0-2 πλέον και οι δύο ομάδες που ηττήθηκαν.

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 80-77

Στο εναρκτήριο ματς της ημέρας, η Δάφνη πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΣ με 80-77, μετά από ένα ματς ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Πάτερσον με 28 πόντους και 5 τρίποντα και η Γκίβενς με 19 πόντους ξεχώρισαν για τις νικήτριες, ενώ οι ηττημένες είχαν σε καταπληκτική μέρα την Κούπερ με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 27-35, 54-54, 80-77

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Γκίβενς 19(1), Γεροστεργίου 10(1), Παγώνη 5(1), Πάτερσον 28(5), Γκριτζά, Κούκη 9(1), Ντάνιελ 9

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Σαρηγιαννίδου 6, Θεοδώρου 10(2), Καλαμπάκου 9(3), Κούπερ 27(3), Σλιμ 6, Παπαδοπούλου 2, Μακέι 11, Μαρίνη 6

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 68-54

Στο δεύτερο και τελευταίο ματς της δεύτερης αγωνιστικής, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 68-54 της Νικής Λευικάδας, στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος», πατώντας το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ριντ με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν η κορυφαία παίκτρια για τις νικήτριες, ενώ αρκετά μεστή ήταν και η Χολς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους. Για τη Νίκη, τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα είχε η Γιανγκ με 14 πόντους, με την Θόρντον να συμπληρώνει νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 22, Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα, Κωτούλα, Βιντσιλαίου 5, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου 4, Στακ 14(4), Μυλωνάκη, Χολμς 19(1), Χατζηνικολάου 4

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Ντάλα, Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 9, Κερασοβίτη, Μακμπράιντ 10(1), Τσαβόνι 4, Γιανγκ 14(4), Οντουέιρ 6, Θόρντον 11