ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ - ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ 81-85: Έμεινε με τις θετικές εντυπώσεις

Ο Προμηθέας Πατρών είχε… διαστημικό ποσοστό στα τρίποντα (16/30, 53.3%) και τον Νίκο Ρογκαβόπουλο στη… ζώνη του λυκόφωτος (21 πόντοι με 6/8 τρίποντα), όμως «λύγισε» στις λεπτομέρειες από τη Γκραν Κανάρια (81-85), γνωρίζοντας τη δεύτερή του ήττα σε ισάριθμους αγώνες για το EuroCup.

Ο Προμηθέας κοίταξε στα… μάτια τη Γκραν Κανάρια, δίνοντας μία μεγάλη μάχη στο «Δημήτρης Τόφαλος», η οποία εν τέλει δεν συνδυάστηκε με το επιθυμητό αποτέλεσμα για την ελληνική ομάδα.

Οι Ισπανοί… απέδρασαν με το «διπλό» με σκορ 85-81, σημειώνοντας την πρώτη τους νίκη για τον 2ο όμιλο της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης. Στο 0-2 πλέον ο Προμηθέας, ο οποίος κρατάει την τεράστια προσπάθεια και την άκρως ανταγωνιστική εικόνα που έδειξε απέναντι σε ομάδα της ACB, που αναμφίβολα διαθέτει μεγαλύτερη ποιότητα.

Η ομάδα τους Λουίς Κασιμίρο… βομβάρδισε ανηλεώς το αντίπαλο καλάθι από την περιφέρεια, ευστοχώντας 16 φορές στις 30 συνολικά προσπάθειές της έξω από την άρκτο των τριών πόντων. Εντούτοις, εξίσου παραγωγικοί πίσω από τη γραμμή των 6.75 ήταν και Ισπανοί, οι οποίοι μέτρησαν 13 εύστοχα τρίποντα σε σύνολο 29 προσπαθειών.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν η αιχμή του δόρατος για τον Προμηθέα, έχοντας 21 πόντους με 6/8 τρίποντα και 6 ριμπάουντ. Θετικός και ο Αϊζάια Μάιλς που ολοκλήρωσε το ματς με 14 πόντους και 4/6 τρίποντα, παρότι… σίγησε μετά την πρώτη περίοδο. Στους 13 πόντους ο Κέντρικ Ρέι (3/6 τρίποντα), με τον Τζεράι Γκραντ να συμπληρώνει το… καρέ των «διψήφιων» σκόρερ με 12 πόντους.

Για τους νικητές, μεγάλη ζημιά στην ελληνική ομάδα έκαναν ο Ντίλαν Ένις (20 πόντοι με 5/9 τρίποντα) και ο Τζον Σούρνα (17 πόντοι και 11 ριμπάουντ).

Το ματς

Εκρηκτικό πρώτο τρίλεπτο για τις δύο ομάδες, οι οποίες μας προϊδέασαν για έναν αγώνα με υψηλό τέμπο, κάτι που επιβεβαιώθηκε στη συνέχεια. Οι Ισπανοί πήραν ένα προβάδισμα 5 πόντων στο 5’ (10-15), το οποίο εξανεμίστηκε εν ριπή οφθαλμού, με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να δίνει προβάδισμα στην ελληνική ομάδα με 18-17, χάρις σε δύο διαδοχικά τρίποντα. Ο καλός ρυθμός του Προμηθέα, που ήταν απότοκος της αδιανόητης εισόδου του… σεληνιασμένου Μάιλς στον αγώνα (11 πόντοι στο α’ δεκάλεπτο), έβαλε του Πατρινούς με πέντε πόντους μπροστά  (22-17 στο 8’). Ωστόσο, ένα επί μέρους 3-8 των φιλοξενούμενων στο τελευταίο 1.5 λεπτό της περιόδου, που θύμιζε κάτι από… διαγωνισμό τριπόντων, έκανε το σκορ 25-25.

Η… βροχή τριπόντων συνεχίστηκε με αμείωτους ρυθμούς και στο δεύτερο δεκάλεπτο (33-33 στο 13’), με τους δύο αντιπάλους να εκτοξεύουν την παραγωγικότητά τους στα ύψη. Φυσικά, αυτός ο ρυθμός ήταν αδύνατον να διαρκέσει 40 αγωνιστικά λεπτά και στη συνέχεια ήρθε η «γείωση». Ο Προμηθέας ανέβηκε στο +3 (40-37), αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το χαμηλό σχήμα του Φίσακ, προσπερνώντας εκ νέου σε 40-44 στο 17’. Ο Ρογκαβόπουλος με νέα… βόμβα κατέβασε τη διαφορά στους 2 πόντους (44-46 στο 19’), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Σούρνα, πηγαίνοντας με προβάδισμα πέντε πόντων (44-49) στα αποδυτήρια.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, οι Ισπανοί έστειλαν το προβάδισμά τους στο +7 (46-53), αλλά ο Προμηθέας απάντησε άμεσα με σερί 8-0 και… ατσάλινη άμυνα, στα επόμενα τρία λεπτά, παίρνοντας «κεφάλι» στο σκορ (54-53 στο 24’). Η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με 55-59 στο 26’, αλλά ο πολύ σοβαρός και πειθαρχημένος Προμηθέας έτρεξε νέο σερί 8-0 για το 63-59 στο 28’. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στην απόλυτη ισορροπία (66-66) και τους δύο αντιπάλους να αφήνουν ορθάνοιχτους… λογαριασμούς.

Ο Αγραβάνης ευστόχησε σε τρίποντο… ψυχολογίας στο 32′ βάζοντας τους Πατρινούς μπροστά με έναν (72-71), ενώ λίγο αργότερα ο Ρέι έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (77-73), με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη του ματς. Οι φιλοξενούμένοι τιμώρησαν ορισμένες κακές άμυνες των Πατρινών, με τον Αλμπισί να δίνει στέλνει τους Ισπανούς στο +4 (77-81), τρία λεπτά πριν ακουστεί η τελευταία κόρνα του αγώνα. Ο Ρέι έδωσε… ανάσα στο 38′ (80-81), με τις δύο ομάδες να μπαίνουν τελικά με διαφορά τριών πόντων στο ακροτελεύτιο λεπτό του αγώνα (80-83). Ο Γκραντ πήγε στη «γραμμή της φιλανθρωπίας» στα 9,7″, ευστοχώντας στην πρώτη και χάνοντας εσκεμμένα τη δεύτερη, προκειμένου να έρθει η ισοφάριση ή το προσπέρασμα μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Ωστόσο, η μπάλα μετά την άστοχή βολή του κατέληξε στα χέρια του Σούρνα, ο οποίος με 2/2 βολές στα 6,4″ έγραψε τον… επίλογο στο ματς (81-85).

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-49, 66-66, 81-85