ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 83-77: Ο Τρινκιέρι της πήρε το αήττητο

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μία σπουδαία νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με 83-77, με την ιταλική ομάδα να σημειώνει την πρώτη της ήττα στην φετινή διοργάνωση. Κορυφαίος ο Λούτσιτς με 20 πόντους.

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν η δεύτερη μόνη αήττητη ομάδα στην φετινή διοργάνωση, αλλά η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι της σταμάτησε το αήττητό της σερί.

Το παιχνίδι μπορεί να ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τους Βαυαρούς έχοντας τα ηνία στο σκορ (14-8), αλλά η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να αντιδράσει και με τον Σέρχι Ροντρίγκεζ να κάνει ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο πήρε το προβάδισμα με 21-22, για να έρθει ο Ντίνος Μήτογλου στο τέλος της περιόδου και να δώσει αέρα 3 πόντων στην ομάδα του (21-24).

Ωστόσο, η Μπάγερν Μονάχου ήταν πολύ… σκληρή για να πεθάνει, αφού κρατήθηκε πολύ κοντά στο σκορ και δεν έδωσε την δυνατότητα στην Αρμάνι να μεγαλώσει την υπέρ της διαφορά. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 39-39, με την συνέχεια να ανήκει ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους με τον Λούτσιτς να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι έχοντας 9 πόντους στο πρώτο 20λεπτο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Σέρβος ηγέτης της Μπάγερν συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μισό και μπόρεσε να διατηρήσει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Μάλιστα η διαφορά για τους Βαυαρούς έφτασε ακόμα και στο +9 (56-47), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +5 για τους γηπεδούχους (59-54).

Στην τέταρτη περίοδο η Μπάγερν συνέχισε να ηγείται της Αρμάνι, φτάνοντας ακόμα και στο +7 (66-59), αλλά η ομάδα του Έτορε Μεσίνα μείωσε και πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Ντατόμε (66-67). Ο Γουόλντεν με βολές έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά (68-67) για να έρθει στην συνέχεια ο Λούτσιτς για να ανεβάσει την διαφορά στους 3 πόντους (70-67) και με τρίποντο του Γουόλντεν ανέβηκε στους 6 (73-67), ενώ με νέο τρίποντο του Αμερικανού η διαφορά ανέβηκε στους 9 (76-67).

Η Αρμάνι Μιλάνο πίεσε στα τελευταία λεπτά, μείωσε στους 4 πόντους (78-74) αλλά η Μπάγερν δεν πτοήθηκε και τελικά κατέφερε να πάρει τη νίκη με 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-39, 59-54, 83-77