ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ 76-62: Νίκησε χωρίς να... ιδρώσει

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η Μακάμπι Τελ Αβίβ την αναμέτρηση απέναντι στη Ζάλγκιρις Κάουνας, σημειώνοντας την τρίτη της διαδοχική νίκη στην EuroLeague.

Με τη δύναμη της έδρας της, η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στη Ζάλγκιρις Κάουνας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε τον απόλυτο έλεγχο μετά την πρώτη περίοδο, φτάνοντας σε άνετη επικράτηση με 76-62 επί της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς. Αυτή ήταν η 4η νίκη – και 3η διαδοχική – της ομάδας του «λαού» στην EuroLeague, με τη Ζάλγκιρις Κάουνας να βυθίζεται ακόμα περισσότερο στον… πάτο της βαθμολογικής κατάταξης, παραμένοντας χωρίς νίκη (0-6 ρεκόρ).

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο MVP των νικητών, με τους Τζέιμς Νάναλι (15 πόντοι), Άντε Ζίζιτς (14 πόντοι και 9 ριμπάουντ) και Κίναν Έβανς (13 πόντοι) να έχουν πολύτιμη συμβολή στη νίκη της ομάδας τους.

Από την πλευρά της Ζάλγκιρις μόνο οι Αρτούρας Μιλάκνις (17 πόντοι με 5/9 τρίποντα) και Τζος Νέμπο (10 πόντοι και 9 ριμπάουντ) έδειξαν να βρίσκονται… εντός κλίματος, αλλά φυσικά δεν ήταν αρκετοί.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν αντίσταση μόνο στην πρώτη περίοδο (16-20), μετά από ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα με 2-12 στο πρώτο τετράλεπτο. Έκτοτε, άρχισαν προϊόντος του χρόνου να χάνουν την επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι. Το 26-24 στα μισά της δεύτερης περιόδου έγινε σε χρόνο… ντετέ 32-24, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με διαφορά εννέα πόντων (39-30).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να… ξεμακραίνουν, στέλνοντας το προβάδισμα τους ακόμα και στο +14 (53-39 στο 27′), με το δεκάλεπτο, εν τέλει, να κλείνει με σκορ 58-46.

Η Μακάμπι συνέχισε με την ίδια σοβαρότητα και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, εκτόξευσε -με σεμιναριακή άμυνα- τη διαφορά στο +19 (69-50) και έκτοτε απλά έκανε… διαχείριση δυνάμεων ενόψει της εντός έδρας αναμέτρησης με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα, σε δύο εικοσιτετράωρα (28/10, 21:05).

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-30, 58-46, 76-62