ΜΟΡΝΑΡ ΜΠΑΡ - ΗΡΑΚΛΗΣ 88-65: Έμεινε στον... Ολυμπιακό

Ο Ηρακλής έδειξε ανέτοιμος πνευματικά για τον εκτός έδρας αγώνα απέναντι στην Μόρναρ Μπαρ, γνωρίζοντας την τρίτη του ήττα σε ισάριθμους αγώνες για το FIBA Europe Cup.

Ο Ηρακλής φάνηκε κατώτερος των περιστάσεων στον εκτός έδρας αγώνα με τη Μόρναρ Μπαρ, με συνέπεια να ηττηθεί με το βαρύ 88-65, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup. Αυτή ήταν η 3η αποτυχία της ομάδας της Θεσσαλονίκης που πλέον ψάχνει μία μεγάλη υπέρβαση στα εναπομείναντα ματς.

Στο ντεμπούτο του Στέργιου Κουφού στην τεχνική τους ηγεσία, μετά τη σπουδαία εμφάνιση στο ματς με τον Ολυμπιακό για την Stoiximan Basket League την περασμένη Κυριακή (24/10), οι «κυανόλευκοι» παρουσιάστηκαν «άδειοι», πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.

Ο Τόνι Ντάγκλας με 16 πόντους και ο Γιάννης Κουζέλογλου με 11 πόντους ήταν οι μοναδικοί «διψήφιοι» του «Γηραιού». Για τους νικητές, οι Νεμάνια Γκόρντιτς (16 πόντοι) και Κόρεϊ Ντέιβιτς Τζούνιορ (15 πόντοι), αποτέλεσαν τις πιο συχνές… απειλές για την άμυνα της ελληνικής ομάδας.

Το ματς

Δυναμική εκκίνηση για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι προηγήθηκαν με 2-10 στο 3’, με τον Γιάννη Αγραβάνη να ξεκινάει με 5 γρήγορους πόντους. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν σχετικά γρήγορα την κατάσταση 14-15 στο 7’, αλλά ο Ηρακλής αντέδρασε εκ νέου ξεφεύγοντας με +6 (16-22). Η ομάδα από το Μαυροβούνιο έδειξε και πάλι γρήγορα αντανακλαστικά και με επί μέρους 9-2 μέχρι το φινάλε της περιόδου πήρε κεφάλι στο σκορ με 25-24.

Οι γηπεδούχοι είχαν βρει πλέον τον τρόπο διάσπασης της ελληνικής άμυνας, πηγαίνοντας για πρώτη φορά στο +5 (32-27) μετά από ενάμιση λεπτό στη δεύτερη περίοδο. Ο Ηρακλής είχε χάσει το καθαρό οπτικό πεδίο στην επίθεσή του και αναλώθηκε σε ουκ ολίγες βεβιασμένες επιλογές. Οι Μαυροβούνιοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει στράφι και εκτίναξαν το προβάδισμά τους στο +12 (43-31 στο 15’), με συνέπεια ο Στέργιος Κουφός να καλέσει άρον-άρον τάιμ-άουτ.

Εντούτοις, η ελληνική ομάδα εξακολούθησε να μην έχει καμία στόχευση στην επίθεσή της, απότοκος της αργής κυκλοφορίας της μπάλας και του κακού διαβάσματος των αδυναμιών της αντίπαλη άμυνας, ενώ συνέχισε να σπαταλάει ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο και να δέχεται εύκολους πόντους στη δική της ρακέτα. Ως εκ τούτου, το 47-37 υπέρ των γηπεδούχων στο φινάλε του ημιχρόνου, απλά πιστοποιούσε τα πολλά κακώς κείμενα που έπρεπε να αλλάξουν στο δεύτερο μισό για να καταφέρουν «δραπετεύσουν» με το «διπλό» οι παίκτες του Γηραιού.

Η κακή άμυνα συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν με χαρακτηριστική άνεση το δρόμο προς το καλάθι (53-42 στο 22’). Τουναντίον, ο Ηρακλής είχε πάθει… μπλακ-άουτ, αδυνατώντας να βρει τρόπους να σκοράρει. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους στο 25’ και έδειχνε να ξεφεύγει επικίνδυνα για την ελληνική ομάδα. Οι γηπεδούχοι, με την ψυχολογία πλέον στα… ύψη, έκλεισαν την τρίτη περίοδο με διαφορά 17 πόντων (69-52) και ο Ηρακλής έψαχνε ένα… θαύμα.

Το ματς δεν είχε γυρισμό, με τον Ηρακλή να δείχνει «άδειος» στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα και τους γηπεδούχους να φτάνουν ξεκούραστα στο επιθυμητό αποτέλεσμα, δίνοντας μάλιστα διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-37, 69-52, 88-65