ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΕΦΕΣ 95-69: Ο Μέικον έγινε... Κάρι και η Εφές προσκύνησε στο ΟΑΚΑ!

Νύχτα μαγική και ονειρεμένη στο ΟΑΚΑ με τον διαστημικό Παναθηναϊκό να ισοπεδώνει την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές με 95-69, στην 6η αγωνιστική της Euroleague.

Μετά από τις τρεις σερί ήττες στη Euroleague, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ΟΑΚΑ με ψυχολογία… νικητή, αφού «στραγγάλισε» την Αναντολού Εφές από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και με πρωταγωνιστή τους Χάουαρντ Σαντ-Ρος και Νταρίλ Μέικον (34 π., 2/2 διπ., 9/12 τριπ., 3/3 βολές) έχτισε μία σημαντική διαφορά που δεν την έχασε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

«Πράσινος» πυρετός

Το ΟΑΚΑ για ακόμα έναν αγώνα ήταν… ζεστό, με τον Σαντ-Ρος να «πιάνει» το κλίμα με το… καλημέρα, αφού σημείωσε τους 8 από τους 10 πόντους των «πρασίνων», για να πάρουν προβάδισμα με 10-6. Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Τζέρεμι Έβανς να… κερνάει τάπες στην άμυνα, έχοντας 2 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και με ένα σερί 12-0 έκανε το 10-8, 22-8 και μπήκε για τα… καλά μπροστά στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 22-13, χάρη σε ένα καλάθι του Ροντρίκ Μπομπουά.

Ο Ντάριλ Μέικον στην πρώτη περίοδο σημείωσε 10 πόντους, αλλά το ντεπόζιτο δεν είχε αδειάσει. Μπορεί η Εφές να αντέδρασε κάπως στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αφού ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς σκορ για 4 λεπτά, μειώνοντας στους 6 πόντους (24-17), αλλά ο Γιόγκι Φέρελ ήρθε να δώσει την λύση. Από αυτό το σημείο και έπειτα, οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί.

Μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα και την πολύ καλή λειτουργία τους στην επίθεση ανέβασαν την διαφορά στους 17 πόντους (36-19) με συνεχόμενα τρίποντα από Παπαπέτρου και Νέντοβιτς.

Ο Μέικον πήρε το όπλο του στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, και εκτόξευσε την διαφορά για την ομάδα του στους 19 πόντους (52-33) στην ανάπαυλα, με τον Αμερικανό να μετρά 21 πόντους (2/2 διπ., 5/5 τριπ., 2/2 βολές) στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, ενώ ο Παναθηναϊκός μέτρησε 30 πόντους στην δεύτερη περίοδο, απόρροια της εξαιρετικής δουλειά που έκαναν οι παίκτες του Πρίφτη στο παρκέ.

Ο Μέικον… τελείωσε την Πρωταθλήτρια

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, μπορεί η Εφές να ξεκίνησε κάπως πιο δυναμικά μειώνοντας τη διαφορά στους 11 πόντους (52-41) με δύο τρίποντα από Μπομπουά και Μοερμάν, τρέχοντας ένα σερί 6-0, αλλά ο Παναθηναϊκός και ο Μέικον είχαν διαφορετική άποψη.

Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε σιώπησε την Εφές, άμεσα, αφού με τρίποντό του ανέβηκε εκ νέου η διαφορά στους 14 πόντους (55-41). Η εξαιρετική εμφάνιση της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη δεν είχε φτάσει στο τέλος της. Ο Μέικον σημείωσε τον 28ο πόντο του και έκανε το 61-45, ενώ ο Παπαγιάννης έστειλε τη διαφορά και πάλι στους 18 πόντους (63-45).

Για πρώτη φορά φέτος ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει όρεξη στην άμυνα και συγκεκριμένο πλάνο στην επίθεση του. Ο Σαντ-Ρος με τρίποντο έκανε το 66-45, ο Μέικον με νέο τρίποντο την εκτόξευσε στους 24 πόντους (69-45) και για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε τους 26 πόντους (71-45) με τον Πέρι, ο οποίος για ακόμα μία φορά ήταν από τα μελανά σημεία του παιχνιδιού του Παναθηναϊκού

Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 78-55 και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Μέικον έφτασε τους 34 πόντους σημειώνοντας το 9ο τρίποντό του στον αγώνα και ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ανεβάζει την υπέρ του διαφορά.

Τελικά ο Παναθηναϊκός έφτασε στην τελική επικράτηση με 95-69 παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, ίσως για πρώτη φορά μέσα στην φετινή σεζόν της Euroleague. και άφησε πίσω του για τα καλά τα τρία αρνητικά αποτελέσματα, υποχρεώνοντας την Πρωταθλήτρια Ευρώπης να υποκλιθεί στην κλάση του και στην κόλαση του ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 52-35, 78-55, 95-69