ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΚΡΑΪΛΣΧΑΪΜ 66-76: Πλήρωσε τα κενά του διαστήματα

Το Περιστέρι βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το ξεκίνημα και παρότι πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε, δεν κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα από την Κράιλσχαϊμ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα για το FIBA Europe Cup το Περιστέρι. Οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» γνώρισαν εντός έδρας ήττα με 66-76 από την Κράιλσχαϊμ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup, υποχωρώντας στο 1-2 ρεκόρ, που τους βάζει σε… περιπέτειες αναφορικά με την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.

Η ομάδα Σωτήρη Μανωλόπουλου βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το ξεκίνημα και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να επιβάλει το ρυθμό της, γνωρίζοντας δίκαιη ήττα από τους Γερμανούς.

Τέραν Πέτεγουεϊ, Έρικ Μακκρί και Γιανίκ Μορέιρα με 15, 15 και 12 πόντους ήταν οι κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας, με τους Τόμοθι Σορτς (21 πόντοι), Μάουρις Στάκι (15 πόντοι) και Μπόγκνταν Ραντοσάλβλιεβιτς (14 πόντοι) να ξεχωρίζουν για τη γερμανική ομάδα, που ανέβηκε στο 2-1 ρεκόρ.

Το ματς

Το έργο της ελληνικής ομάδας έγινε δύσκολο με το… καλημέρα, αφού λάθη και κακές επιλογές κόστισαν προβάδισμα 8 πόντων για τους φιλοξενούμενους (10-18), προτού έρθει ένα μίνι… ξέσπασμα για το 15-20 της πρώτης περιόδου.

Η Κράιλσχαϊμ ξέφυγε με +11 (19-30) στο 14′, προτού ακολουθήσει ένα καλό διάστημα του Περιστερίου, το οποίο με σερί 7-0 ροκάνισε την εις βάρος του διαφορά (26-30 στο 17′). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, είχαν και πάλι απάντηση (σερί 0-6 για το 26-36), κάνοντας καλό finish στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο εν τέλει ολοκληρώθηκε με σκορ 29-36.

Το Περιστέρι… εξαφανίστηκε από το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους (34-51 στο 25′), με το έργο της ελληνικής ομάδας να γίνεται ιδιαιτέρως… δύσκολο εν όψει της συνέχεια. Το σύνολο του Μανωλόπουλου, όμως, ανταπεξήλθε στη δύσκολη κατάσταση και με δικό του εκπληκτικό 15-0 σερί, έφερε το ματς στην μία μόλις κατοχή (49-51 στο 28′), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 50-55 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Οι Γερμανοί χτύπησαν κυνικά στην τέταρτη περίοδο (σερί 0-9 για το 50-64), τιμωρώντας συνεχόμενες αμυντικές αδράνειες των γηπεδούχων. Το Περιστέρι προσπάθησε να επιστρέψει εκ νέου στη διεκδίκηση, μείωσε σε 58-66 στο 36′, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το… μάθημά τους από την τρίτη περίοδο και με καθαρό μυαλό έστειλαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή (62-73 στο 38′) καθαρίζοντας την υπόθεση… νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 29-36, 50-55, 66-76