ΝΑΝΤΕΖΝΤΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 88-70: Ανώτερες οι Ρωσίδες

Στο ντέρμπι κορυφής του πέμπτου ομίλου ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Ναντέζντα με 88-70 και σημείωσε την πρώτη του ήττα στο Eurocup Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» ταξίδεψαν στην Ρωσία με σκοπό να πάρουν τη νίκη για να έχουν το προβάδισμα στην μάχη της κορυφής του ομίλου. Ωστόσο, η Ναντέζντα ήταν ανώτερη και κατάφερε να επιβληθεί της ελληνικής ομάδας.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-18, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στην συνέχεια σε 28-26 με ένα σερί 8-0. Η ρωσική ομάδα όμως δεν τα παράτησε και με ένα επιμέρους 21-7 τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +16 (49-33).

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του αγώνα με την ρωσική ομάδα να φτάνει στην εύκολη επικράτηση με 88-70.

Πρώτη σκόρερ για την ρωσική ομάδα η Γκάτλινγκ με 19 πόντους. Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Σταμολάμπρου (17 π.), Βίτολα (13 π.), Σταμάτη (11 π.) και Νικολοπούλου (11 π.).

Η Ναντέζντα έμεινε μόνη πρώτη στον πέμπτο όμιλο με ρεκόρ 3-0, ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 2-1. Την επόμενη Τετάρτη (3/11) οι «ερυθρόλευκες» θα ταξιδέψουν στην Πολωνία για τον αγώνα με την Μπίντγκοζ, έχοντας ως στόχο προφανώς τη νίκη για να βρεθεί ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 49-33, 69-43, 88-70