ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 69-82: Ξέσπασε στο 4ο δεκάλεπτο και επικράτησε στον «εμφύλιο»

Με… ξέσπασμα στην τελική ευθεία, η Μπάγερν Μονάχου «δραπέτευσε» με νίκη από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου (82-69), βελτιώνοντας το ρεκόρ της στην EuroLeague στο 3-4.

Η Μπάγερν Μονάχου ήταν η μεγάλη νικήτρια στον «γερμανικό εμφύλιο» της 7ης αγωνιστικής της EuroLeague, επικρατώντας με 82-69 επί της Άλμπα Βερολίνου στην «Mercedes-Benz Arena».

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο τετράλεπτο της τέταρτης περιόδου, όταν και οι Βαυαροί έτρεξαν ένα αξιοσημειώτο 7-18 σερί για να μετατρέψουν το εύθραυστο 62-64 σε 69-82, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Νταρούν Χίλιαρντ με 25 πόντους ήταν καταιγιστικός για τους νικητές, με τον Νικ Γουάιλερ Μπαμπ των 16 πόντων να είναι επίσης καταλυτικός, προκαλώντας τεράστια… ζημιά στην Άλμπα στην τελευταία περίοδο.

Για την Άλμπα, που πλέον έπεσε στο 2-5 ρεκόρ, ξεχώρισε ο Μάοντο Λο με 23 πόντους, με τον Λουκ Σίκμα να είναι ο μοναδικός άλλος παίκτης της που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων, μετρώντας 10.

Το ματς

Η Άλμπα προηγήθηκε με 9-4 στο 5’, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άμεσες απαντήσεις, κυρίως κοντά στο καλάθι, τρέχοντας σερί 0-10 στα επόμενα δύο και… κάτι λεπτά, το οποίο τους έδωσε το προβάδισμα με 9-14 στο 7’. Τα «άλμπατρος» βρήκαν… οξυγόνο διά χειρός Σμιθ, ο οποίος ήταν αυτός που έγραψε με μακρινό σουτ τον επίλογο της πρώτης περιόδου (18-19).

Οι Βαυαροί έτρεξαν ένα γρήγορο 0-4 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (18-23 στο 11’), αλλά ο μεστός Ντα Σίλβα εξάλειψε γρήγορα το προβάδισμα των φιλοξενούμενων φέρνοντας το ματς στην ισορροπία (23-23 στο 12’). Μολονότι η ομάδα του Τρινκιέρι έβρισκε τρόπους να δημιουργεί ευνοϊκή κατάσταση για την ίδια (23-28 στο 14’ και 28-33 στο 17’), οι σκληροτράχηλοι γηπεδούχοι δεν άφηναν το ματς να ξεφύγει από τον έλεγχό τους, αξιοποιώντας τα καλά τους αμυντικά διαστήματα. Ο Ολίντε έδωσε εκ νέου τα ηνία στην ομάδα του (34-33 στο 19’), όμως η Μπάγερν έκλεισε καλύτερα την περίοδο και πήγε με ισχνό προβάδισμα ενός πόντου στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (36-37).

Ο Χίλιαρντ πήρε… φωτιά από την περιφέρεια και με τρία τρίποντα στη σειρά έδωσε αέρα 6 πόντων στους φιλοξενούμενους (42-48 στο 24’), με την Άλμπα να χάνει για λίγο τον προσανατολισμό της στις δύο άκρες του παρκέ. Ο Μπαμπ έστειλε τους Βαυαρούς στο +7 (48-55 στο 36’), για να ακολουθήσει ένα 7-0 (55-55) των γηπεδούχων με ενορχηστρωτή της αντεπίθεσης τον Ολίντε, λίγο πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (55-57).

Ο εκνευρισμός ήταν έκδηλος στους δύο αντιπάλους, με το διακύβευμα να είναι μεγάλο. Μετά από τρία λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σκορ είχε «κολλήσει» στο 55-57. Τελικά χρειάστηκαν δύο βολές από τον Μπαμπ στο 33’ για να έρθουν οι πρώτοι πόντοι της περιόδου, με τον Αμερικανό πλάγιο να διευρύνει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο +4 (55-59). Ο Λο μείωσε στο καλάθι (62-64 στο 35’), όμως ο «καυτός» Μπαμπ, με δύο διαδοχικά καλάθια έβαλε τους Βαυαρούς με 6 πόντους μπροστά (62-68 στο 37’). Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί, καταφέρνοντας στο φινάλε να οικοδομήσουν μία διαφορά 13 πόντων (69-82) και να δώσουν τοιουτοτρόπως έμφαση στην επικράτησή τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-37, 55-57, 69-82