ΣΑΣΑ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ: «Περήφανος για την προσπάθεια των παικτών μου, δεν έχουμε τύχη αυτή την περίοδο»

Ο προπονητής της Φενέρμπαχτσε, Σάσα Τζόρτζεβιτς, αφού απέμεινε τα εύσημα σε Ολυμπιακό και Κώστα Σλούκα για τη νίκη επί της ομάδας του, δήλωσε περήφανος για την προσπάθεια των παικτών του.

Η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο ΣΕΦ, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να επιστρέψει στη διεδίκηση της νίκης, κάνοντας… θρίλερ το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό.

Εντούτοις, ο Κώστας Σλούκας με mid-range στο… πρόσωπο του Γιαν Βέσελι χάρισε στην εκπνοή τη νίκη στην ελληνική ομάδα, «βυθίζοντας» τα «κίτρινα καναρίνια» στο 2-5 ρεκόρ.

Μετά τη λήξη του ματς, στο πλαίσιο των καθιερωμένων δηλώσεων ενώπιον του Τύπου, ο προπονητής της τουρκικής ομάδας, Σάσα Τζόρτζεβιτς, έπλεξε το εγκώμιο του Έλληνα διεθνή πόιντ γκαρντ και τόνισε πως νιώθει περήφανος από την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του όταν το ματς… στράβωσε.

Συγκεκριμένα, δήλωσε:

«Πρώτα από όλα, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Χάσαμε στα τελευταία δευτερόλεπτα για 4η φορά φέτος. Δεν είναι εύκολο για τους παίκτες μου. Το παλεύουμε και θα ανακάμψουμε. Είμαι περήφανος για την προσπάθεια των παικτών μου.

Αρχικά κάναμε αρκετά λάθη, ειδικά στην άμυνα, όμως τα αλλάξαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Παίξαμε με καρδιά. Ανησυχούσα για τον τραυματισμό του Ντεσόν Πιερ, αλλά αυτή είναι μια τέτοια νύχτα. Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε. Όπως προείπα, παίξαμε με καρδιά.

Στο τέλος, το ματς κρίθηκε στο σουτ, με τον Γιαν Βέσελι, τον κορυφαίο αμυντικό μας, να παίζει σπουδαία άμυνα πάνω στον καλύτερο επιθετικό παίκτη του Ολυμπιακού, τον Σλούκα. Στα 2” είχαμε ένα σουτ, αλλά η τύχη δεν είναι με το μέρος μας αυτή την περίοδο.

Όταν πήραμε τον έλεγχο των ριμπάουντ είχαμε καλά σουτ. Θέλω να δω ξανά το τρίποντο του Ακίλε Πολονάρα μετά το τάιμ άουτ στο 39′, θα μπορούσε να ήταν το νικητήριο καλάθι. Πρέπει να συνεχίσουμε».