ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ 70-84:Ο μάγος Οκόμπο... τον έδεσε κόμπο!

Ο σούπερ σταρ της Βιλερμπάν και ο “ιπτάμενος” Κώστας Αντετοκούνμπο υποχρέωσαν τον Παναθηναϊκό σε οδυνηρή ήττα στο ΟΑΚΑ (70-84), στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο Έλι Οκόμπο ήταν μαγικός με 35 πόντους (8/12 διπ., 5/7 τριπ., 4/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Κώστας Αντετοκούνμπο έδειχνε να μην έχει αντίπαλο και η Βιλερμπάν πήρε μία σπουδαία νίκη στο ΟΑΚΑ.

Κώστας και Οκόμπο τον πλήγωσαν

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε πολύ πιο δυναμικά την αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, με τον Οσετκόφσκι να ανοίγει το σκορ. Ο Πέρι ισοφάρισε σε 2-2 άμεσα, αλλά η γαλλική ομάδα βρήκε ρυθμό γρήγορα και παρά το γεγονός ότι το σκορ ήταν κοντά (6-7), ο Έλι Οκόμπο πήρε το… όπλο του και πλήγωσε σημαντικά τους «πράσινους». Με επτά δικούς του πόντους η Βιλερμπάν πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-14).

Στη συνέχεια ο Κώστας Αντετοκούνμπο πήρε την σκυτάλη από τον Οκόμπο. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικός με 6 πόντους, τρομερά καρφώματα και 6 πόντους για να διατηρήσει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, αφού η Βιλερμπάν έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (18-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 και ισοφάρισε σε 24-24, με τους «πράσινους» να παίρνουν και το πρώτο τους προβάδισμα στον αγώνα με 28-27, μετά από βολές του Μέικον.

Μάλιστα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 6 πόντους (34-28), αλλά ο Κώστας Αντετοκούνμπο συνέχισε την τρομερή του εμφάνιση και επανέφερε την Βιλερμπάν σε απόσταση αναπνοής (34-33), με τους Γάλλους να μην ρίχνουν τον ρυθμό τους σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και ανέβασαν τη διαφορά στους 5 (38-43) με buzzer-beater του Έλι Οκόμπο, ο οποίος έφτασε τους 10 πόντους στο πρώτο μισό όσους είχε και ο Έλληνας σέντερ.

Δεν είχε απάντηση στο κρεσέντο του Οκόμπο

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Έλι Οκόμπο συνέχισε να… τρομοκρατεί τον Παναθηναϊκό, αφού με μία τρομερή ενέργεια ανέβασε τη διαφορά στην μέγιστή τιμή της -μέχρι εκείνο το σημείο- με την γαλλική ομάδα να προηγείται με 38-47.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έδειχνε να μην μπορεί να βρει λύσεις και έτσι για 3:30 λεπτά είχε μείνει χωρίς πόντο. Τελικά ο Γιώργος Παπαγιάννης έλυσε τον… γόρδιο δεσμό για τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Γάλλος 24χρονος γκαρντ έβρισκε πάντα τον τρόπο να απαντά στα καλάθια των γηπεδούχων και κάνοντας το σκορ 43-51 έδωσε αέρα στην ομάδα του.

Σε αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση -επιτέλους- και με τέσσερις σερί πόντους του Οκάρο Γουάιτ, μείωσε σε 47-51. Ωστόσο, μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου η Βιλερμπάν έβαλε και πάλι τους «πράσινους» στα… σχοινιά και με τον Κώστα Αντετοκούνμπο ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (50-58), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 54-58 στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός πάλεψε για τα πρώτα λεπτά, αλλά ο Έλι Οκόμπο είχε και πάλι όλες τις απαντήσεις. Ο 24χρονος χαρισματικός σκόρερ δεν άφησε σε… ησυχία την άμυνα των «πρασίνων», κράτησε σταθερά μπροστά στο σκορ την ομάδα του και ουσιαστικά ήταν ο άνθρωπος που χάρισε την νίκη στην Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-43, 54-58, 70-84