ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΕΚ 59-65: Τον «λύγισε» με σεμιναριακή άμυνα (highlights)

Η ΑΕΚ πήγε για άλλη μία φορά στην τρέχουσα σεζόν να βγάλει τα… μάτια της, αλλά με άμυνα από… ατσάλι «δραπέτευσε» με το «διπλό» από την έδρα του Ιωνικού (65-59), στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Τη δεύτερη νίκη της και πρώτη εκτός έδρας στην Stoiximan Basket League σημείωσε η ΑΕΚ στο κλειστό του Πλάτωνα στη Νίκαια.

Στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, η «Ένωση» έδειξε μεγαλύτερη διάρκεια καλής απόδοσης συγκριτικά με τα προηγούμενα ματς. Εντούτοις, για άλλη μία φορά, κινδύνευσε από τον… κακό της εαυτό, αλλά τελικά έφτασε στο πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα ένεκα της εκπληκτικής της άμυνας.

Μετά από τη νίκη τους, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβηκαν στο 3-2 ρεκόρ, την ίδια ώρα που ο Ιωνικός βυθίστηκε ακόμα πιο χαμηλά στη βαθμολογική κατάταξη, μετρώντας πλέον μία νίκη και τέσσερις ήττες.

Ασύλληπτη εμφάνιση από τον Έρικ Γκρίφιν, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 μπλοκ, αλλά και σπουδαίες άμυνες στο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Πρώτος σκορέρ των νικητών ήταν ο Μπράιαν Ανγκόλα με 15 πόντους, με τον Ίαν Χάμερ να πετυχαίνει αθόρυβα νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο Γιουτζίν Τζέρμαν ήταν… μία ομάδα μόνος του για τους Νικαιώτες, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους.

Ο ΤΖΕΡΜΑΝ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ

Η ομάδα της Νίκαιας έκανε ηχηρή πρώτη περίοδο, στην οποία μέτρησε συνολικά 5 εύστοχα τρίποντα σε 10 προσπάθειες. Ο Τζέρμαν αποτέλεσε αιχμή του δόρατος στην επίθεση των γηπεδούχων και με 8 γρήγορους προσωπικούς πόντους έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 13-7 (6′). Η ΑΕΚ δεν βρήκε άμεσες λύσεις στην άμυνα ζώνης του Κούρο Σεγκούρα, με τα καλάθια της να προέρχονται κυρίως από προσωπικές ενέργειες εκτός πλάνου. Ο Γέλοβατς κράτησε την ΑΕΚ κοντά με 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, όμως μετά το τελευταίο του καλάθι (15-13 στο 8′) αποχώρησε υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια, με διάστρεμμα, προκαλώντας ανησυχία στον Στέφανο Δέδα. Ο Αθηναίου με τρίποντο ανέβασε την τιμή της διαφοράς στο +6 για τους Νικαιώτες, στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 23-15 χάρις σε καλάθι του Γκιουζέλη στην εκπνοή.

Η… ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΕΚ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Η ΑΕΚ μπήκε μεταμορφωμένη στη δεύτερη περίοδο και με γρήγορο 0-7 στο πρώτο 1,5 λεπτό της περιόδου «έσβησε» τον φρενήρη ρυθμό που επιχείρησαν να δώσουν οι γηπεδούχοι στο ματς (23-22). Η συνέχεια πάντως ήταν ακόμα καλύτερη για τους φιλοξενούμενους, που κυριάρχησαν στις δύο άκρες του παρκέ. Το νταμπλ-τιμ και η ασφυκτική πίεση πάνω στον καυτό Τζέρμαν έφερε αποτέλεσμα για τους «κιτρινόμαυρους», η αιχμή του δόρατος στην επίθεση των Νικαιωτών, ήτοι τα τρίποντα, έγινε… αχίλλειος πτέρνα αφού τα ποσοστά τους καταβαραθρώθηκαν (0/7 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, απότοκος της μεγαλύτερης πίεσης των φιλοξενούμενων), τα πικ εν ρολ λειτούργησαν στο έπακρο, ενώ και η καλή κυκλοφορίας της μπάλας έφερε συνετές επιλογές στην επίθεση της ΑΕΚ, η οποία γύρισε το… έργο τούμπα. Η «κιτρινόμαυρη» επέλαση δεν βρήκε αντίσταση και το 28-25 υπέρ των γηπεδούχων στο 13′ μετατράπηκε σε 28-38 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να μένουν… άποντοι για σχεδόν επτά αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Ο ΑΝΓΚΟΛΑ «ΕΚΤΕΛΕΣΕ» ΤΟΥΣ ΝΙΚΑΙΩΤΕΣ

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ συνέχισε να… σφυροκοπάει σε άμυνα και επίθεση, με τον Ανγκόλα να μπαίνει στην εξίσωση και να εκτοξεύει το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +14 (32-46 στο 22′), με οκτώ διαδοχικούς πόντους. Η ψυχολογία των γηπεδούχων είχε πασιφανώς καταρρακωθεί, με απότοκο τον πλήρη επιθετικό αποσυντονισμό τους στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου. Ο Φιλιππάκος με δύο βολές πήγε την Ένωση στο +16 (34-50 στο 27′), αλλά η Ένωση είχε αρχίσει να δείχνει σημάδια υπερβολικής χαλαρότητας. Ως εκ τούτου, ο Ιωνικός έδειξε… σφυγμό με τρίποντο από τις 45 μοίρες του Αρσενόπουλου (39-50 στο 28′), με τον Στέφανο Δέδα να καλεί τάιμ-άουτ προκειμένου να… επαναφέρει τους παίκτες του στην πραγματικότητα ότι το ματς δεν είχε ολοκληρωθεί ακόμη. Με υποδειγματικό πικ εν ρολ στην τελευταία επίθεση, ο Ιωνικός κατέβασε τη διαφορά κάτω από το… ψυχολογικό όριο των 10 πόντων, με το 43-52 της τρίτης περιόδου να μην αφήνει την ΑΕΚ σε… ηρεμία.

Η ΑΜΥΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ

Οι γνωστές παθογένειες της ΑΕΚ έκαναν πάλι την εμφάνισή τους στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν στοίχισαν. Ο Τζέρμαν με καλάθι και φάουλ στο ξεκίνημα της ακροτελεύτιας περιόδου μείωσε στους 6 πόντους (46-52) και ακολούθησε νέο καλάθι από τον Κολοβέρο, που έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση… αναπνοής (49-52), ανεβάζοντας την… ένταση και τα… ντεσιμπέλ στο κλειστό του Πλάτωνα. Ο Δέδας επιστράτευσε το small-ball με τον Χάμερ σε ρόλο σέντερ, όμως το πρόβλημα της ΑΕΚ ήταν η επιστροφή του Τζέρμαν σε υψηλές πτήσεις, αφού οι παίκτες της δεν άσκησαν την ίδια πίεση πάνω του. Σκόπελος επίσης αποδείχτηκε και η αντιμετώπιση της ζώνης του Σεγκούρα, με την «’Ενωση» να ψάχνει απεγνωσμένα το «αντίδοτο». Ανγκόλα και Παππάς έδωσαν τεράστια ανάσα στην ΑΕΚ (52-59 στο 33′), με τον Έλληνα γκαρντ να αποβάλλεται λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή. Ο Γκιουζέλης κατέβασε πάλι τη διαφορά σε απόσταση μία κατοχής (56-59 στο 35′), με τον Τζέρμαν να αναλαμβάνει κάθε επίθεση των φιλοξενούμεων στο crunch time. Η καλή άμυνα της ΑΕΚ εμφανίστηκε στο πιο κατάλληλο σημείο, με τον ασταμάτητο Γκρίφιν να κρατάει την Ένωση σε απόσταση 6 πόντων (57-63 στο 37′). Ο Κολοβέρος αστόχησε το corner three που πιθανώς θα άλλαζε το μομέντουμ στο 39′, με τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν τελικά, μετά κόπων και βασάνων, στο επιθυμητό αποτέλεσμα, ένεκα της καταπληκτικής τους άμυνας, που «έπνιξε» τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 28-38, 43-52, 59-65