ΤΟΡΤΟΝΑ - ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ 93-76: Τέλος στο σερί της ομάδας του Σκαριόλο

Η Τορτόνα νίκησε την Βίρτους Μπολόνια με 93-76 και της σταμάτησε το νικηφόρο σερί, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Βίρτους Μπολόνια ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της και κατάφερε να προηγηθεί με 20-22. Ωστόσο η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους.

Η Τορτόνα σημειώνοντας 31 πόντους στην δεύτερη περίοδο πήρε τα ηνία στο σκορ και δεν τα έχασε στην υπόλοιπη διάρκεια της αναμέτρησης.

Με τον Ντάουμ να έχει 12 πόντους στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τους φιλοξενούμενους και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων (51-36).

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σττους 13 πόντους (71-58) και στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι και πάλι ανέβασαν το σκορ πολύ ψηλά.

Ο Ντάουμ τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, ενώ ο Μακούρα σημείωσε 15. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισε ο Κάιλ Γουίμς με 28 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 51-36, 73-65, 93-76