ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ 102-80: Παρέμεινε στην κορυφή με κατοστάρα

Η Φενερμπαχτσέ αν και δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα, τελικά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γκαζιαντέπ και να πάρει τη νίκη με 102-80.

Η Φενερμπαχτσέ αν και ψαχνόταν στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Γκαζιαντέπ, τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη 102-80, πραγματοποιώντας ένα μαγικό τελευταίο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 31-14 και παρέμεινε στην κορυφή της

Η Γκαζιαντέπ αιφνιδίασε την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς στο ξεκίνημα και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά, με την περιφέρεια των φιλοξενούμενων να κάνει θραύση στα πρώτα λεπτά. Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν εκτός, κάτι που έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο της «Φενέρ», που τελικά κατάφερε να μειώσει στα τέλη της δεύτερης περιόδου στον πόντο το σκορ 46-47, με αντεπίθεση από την γραμμή των τριών πόντων με πρωταγωνιστή τον Μαχμούτογλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γκαζιαντέπ με τους Γκάλεϊ 18 π. και Πέτερσον 22 π. να βγαίνουν μπροστά καθυστέρησε όσο μπορούσε την ανατροπή των γηπεδούχων. Τελικά όμως δια χειρός Πιέρια Χένρι η ομάδα του Τζόρτζεβιτς κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στα τέλη της τρίτης περιόδου με 71-66.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της Φενέρ επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους στήνοντας πάρτι και τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 102-80.

Πρώτος σκόρερ για τη Φενερμπαχτσέ ήταν ο Μαχμούτογλου με 27 πόντους, ενώ 15 π. πρόσθεσε ο Χένρι. Από την πλευρά της Γκαζιαντέπ πρώτος σκόρερ ήταν ο Πέτερσον με 22 π. και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Κάμπα με 21 π. και Γκάλεϊ με 18 πόντους.