ΛΑΡΙΣΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ 55-70: Υπόθεση ενός δεκαλέπτου

Ο Ηρακλής πήρε μία σημαντική νίκη επί της Λάρισας με 70-55, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Basket League.

Στην Λάρισα, η ομώνυμη ομάδα και ο Ηρακλής έδωσαν μία πραγματική μάχη, στο πρώτο παιχνίδι του Στέργιου Κουφού στον πάγκο του «Γηραιού». Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα παίρνοντας το προβάδισμα με 7 πόντους (0-7), αλλά η Λάρισα αντέδρασε άμεσα.

Με ένα σερί 19-0, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 19-7. Η συνέχεια ωστόσο, ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι «σκλήρυναν» την άμυνα τους και κατάφεραν να βρουν πόντους στην επίθεση. Η αρχή έγινε με ένα 10-0 σερί του «Γηραιού», με τη Λάρισα να παραμένει μπροστά (24-16). Η ομάδα του Στέργιου Κουφού συνέχισε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα με τρίποντο του Ντάγκλας (28-30) 33” πριν από την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ηρακλής μπήκε πολύ πιο δυναμικά, αλλά η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου κρατήθηκε κοντά στο σκορ και δεν έδωσε την δυνατότητα στον αντίπαλό της να ξεφύγει.

Σε ένα δεκάλεπτο που το σκορ έμεινε αρκετά χαμηλά, όλα έδειχναν ότι ο Ηρακλής θα έχει το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου, αλλά ο Σπαν με ένα τρίποντο έκανε το 42-42 και έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο ισόπαλες.

Εκεί, ωστόσο, ο Ηρακλής έδειξε την ποιότητά το, αφού επιβλήθηκε της Λάρισας και με τον Ντάγκλας να τον οδηγεί επιθετικά κατάφερε να πάρει μία σημαντική διαφορά, η οποία όσο περνούσε η ώρα αυξανόταν. Το 42-42 έγινε 44-56, με τον Ηρακλή τελικά να φτάνει στην τελική επικράτηση με 55-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 28-30, 42-42, 55-70