ΝΒΑ: Έλαμψαν ΝτεΡόζαν, Τζορτζ - Νίκες για Σικάγο, Κλίπερς, Πέισερς, Μάτζικ και Καβαλίερς

Οι ΝτεΡόζαν και Τζορτζ οδήγησαν Σικάγο Μπουλς και Λος Άντζελες Κλίπερς σε μεγάλες νίκες στους αγώνες του ΝΒΑ (2/11)

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν σημείωσε 32 πόντους και οι Σικάγο Μπουλς επικράτησαν με 128-114 των Μπόστον Σέλτικς αν και βρέθηκαν να χάνουν με -19! Ο Πολ Τζορτζ με 32 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, οδήγησε τους Λος Άτζελες Κλίπερς σε νίκη 99-94 επί των Οκλαχόμα Θάντερ. Καλή εμφάνιση ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι.

Ο Γκίλτζιους – Αλεξάντερ (28 πόντοι, 7 ριμπάουντ) δεν έφτανε για τους Οκλαχόμα Θάντερ σε έναν αγώνα όπου ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι είχε 9 πόντους (4/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα) σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Με 37 πόντους του ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν οι Σικάγο Μπουλς συνέτριψαν 128-114 τους Σέλτικς αν και βρέθηκαν να χάνουν με -19! Βοήθησε ο Λαβίν που είχε 26 πόντους, ενώ ο Βούτσεβιτς έφτασε μια ανάσα από το τριπλ νταμπλ (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ).

Οι Τορόντο Ράπτορς έχαναν με 15 πόντους διαφορά (50-35) στα μισά της δεύτερης περιόδου αλλά γύρισαν το ματς για να φτάσουν τελικά στη νίκη με 113-104 στη Νέα Υόρκη επί των Νικς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Καναδών ήταν Αγιουνόμπι με 36 πόντους, 26 είχε ο Τρεντ Τζούνιορ ενώ κοντά στο τριπλ νταμπλ έφτασε ο Βαν Φλιτ με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Τρέι και ο Τζα

Η Ατλάντα έκανε σερί 13-0 στην τρίτη περίοδο, μετέτρεψε το 62-60 σε 75-60 κι έφτασε στη σπουδαία νίκη με 118-111 επί των Ουάσιγκτον Ουίζαρντς. Ο Τρέι Γιανγκ είχε 26 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Καπελά 16 πόντους και 12 ριμπάουντ

Με τον Τζα Μοράντ να σκοράρει 26 πόντους οι Γκρίζλις επιβλήθηκαν με 106-97 των Νάγκετς. Για το Ντένβερ, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 23 πόντους και ο Άαρον Γκόρντον 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Καβαλίερς έχασαν διαφορά 19 πόντων (αλλά και 17 πόντων στην τέταρτη περίοδο) και νίκησαν με το ζόρι  στο τέλος 110-113 τους Χόρνετς. Ο Τζάρετ Άλεν με 24 πόντους και 16 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Οι Πέισερς χωρίς Μπρόγκντον και Γουόρεν συνέτριψαν 131-118 τους Σαν Αντόνιο Σπερς. Ο Ντομάντας Σαμπόνις με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν ο στυλοβάτης της νίκης.

Τη δεύτερη φετινή τους νίκη σημείωσαν οι Μάτζικ, οι οποίοι επιβλήθηκαν με 97-115 των Γουλβς στην Μινεσότα. Ο Κόουλ Άντονι με 31 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ και ο Φραντζ Βάγκνερ ακολούθησε με 28 πόντους.