ΛΑΥΡΙΟ - ΝΙΖΝΙ 95-86: Καθάρισε με 35αρα ο Κάρτερ

Το Λαύριο πήρε μεγάλη νίκη επί της Νίζνι 95-86, με τον Τάισον Κάρτερ να κάνει μαγικό παιχνίδι με 35 πόντους και να παίρνει από το χέρι την ομάδα του.

Με έναν φανταστικό Τάισον Κάρτερ που τελείωσε το ματς με 35 πόντους, το Λαύριο πήρε μεγάλη νίκη επί της Νίζνι και ανέβηκε στο 2-1, πίσω από την Ουνικάχα Μάλαγα που έχει το απόλυτο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη αν και ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα και είχε το προβάδισμα, έπρεπε να φτάσει μέχρι την παράταση για να πανηγυρίσει.

Το Λαύριο ξεκίνησε δυνατά και πήρε από νωρίς διαφορά σκοράρωντας 26 πόντους σε μόλις έξι λεπτά αγώνα, με τον Κάρτερ να ξεκινά με 4/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο. Από κοντά και ο Βασίλης Μουράτος που ήταν πολύ καλός σε δημιουργία και εκτέλεση. Με ένα γρήγορο σερί οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν και να περάσουν μπροστά στο 15′, όμως ο Μουράτος με τον Κάρτερ ισορρόπησαν το παιχνίδι και έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην ομάδα τους.

Ο Αμερικανός έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Νίζνι και με άξιους συμπαραστάτες τους Νικολαϊδη και Κακλαμανάκη κράτησαν όρθιο το Λαύριο στην τρίτη περίοδο. Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε θρίλερ, με το Λαύριο να προηγείται με 79-77, τη Νίζνι να χάνει το σουτ, να παίρνει το ριμπάουντ και τον Στρέμπκοφ να πετυχαίνει το τρίποντο στα 4′ δευτερόλεπτα και να δίνει το προβάδισμα στους Ρώσους.

Ο Σερέλης πήρε τάιμ – άουτ με τον Γερομιχαλό να κερδίζει το φάουλ, να βάζει τη μία βολή και να στέλνει το ματς στην παράταση. Εκεί ο Κακλαμανάκης έδωσε προβάδισμα με έξι πόντους στην ομάδα του, με το Λαύριο να παίρνει μεγάλη νίκη 95-86 στον έξτρα χρόνο.