ΡΙΓΑ - ΑΕΚ 92-76: Έχασε εύκολα στη Λετονία και τώρα... τρέχει (highlights)

Η ΑΕΚ έδειξε προβληματικό πρόσωπο και στη Λετονία, ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από τη Ρίγα (92-76) και πλέον πρέπει να… επιταχύνει αν θέλει να προλάβει το… τρένο της πρόκρισης στη φάση των «16» του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ δεν είχε πολλά περιθώρια απέναντι στη Ρίγα. Ήταν υποχρεωμένη να ξεπεράσει εύκολα ή δύσκολα το εμπόδιο της μόνιμης πρωταθλήτριας Λετονίας προκειμένου να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες της στο κυνήγι της πρόκρισης, ούσα με την πλάτη στον τοίχο.

Το ματς όμως πήρε άσχημη τροπή για την «Ένωση», με αποτέλεσμα την 3η ήττα της ελληνικής ομάδας σε ισάριθμες αναμετρήσεις για το 4ο γκρουπ του Basketball Champions League. Την ίδια ώρα, η Ρίγα ανέβηκε στο 1-2 ρεκόρ «σκουραίνοντας» ακόμα περισσότερο το τοπίο αναφορικά με την πρόκριση των «κιτρινόμαυρων» στην επόμενη φάση.

Είναι προφανές πως η ΑΕΚ δεν έχει άλλο βαθμολογικό περιθώριο και πλέον αποτελεί αδήριτη ανάγκη να προστατέψει το «σπίτι» της στα Άνω Λιόσια απέναντι σε Φάλκο Σομπατέλι και Ρίγα, προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκρισή της έστω και μέσω της διαδικασίας του «play-in» ανάμεσα στον 2ο και στον 3ο του ομίλου, τον Ιανουάριο.

Οι Λετονοί έκαναν τεράστια ζημιά τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 56% στα δίποντα (19/34), 50% στα τρίποντα (14/28), 26 ασίστ και μόλις 14 λάθη. Στον αντίποδα, η ΑΕΚ έμεινε χαμηλά τόσο στα δίποντα με 39% (11/28), όσο και στη δημιουργία με μόλις 15 ασίστ για 8 λάθη. Περαιτέρω, έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ, με τους Λετονούς να μαζεύουν 41… σκουπίδια έναντι μόλις 28 της Ένωσης.

Ο Τζέιλεν Ράιλι ήταν ο βασικός υπαίτιος της νίκης των γηπεδούχων, όντας στη… ζώνη του λυκόφωτος με 25 πόντους (με 6/11 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, συνεπικουρούμενος από τον επίσης καταπληκτικό Ρον Κάρι των 19 πόντων και τον ανίκητο κοντά στο καλάθι Αλεξάντερ Μάντσεν των 13 πόντων και 8 ριμπάουντ.

Στυλοβάτης της επίθεσης της ΑΕΚ ήταν για ακόμα ένα ματς του BCL ο Νίκος Παππάς των 22 πόντων, με τους Μπράιαν Ανγκόλα, Ίαν Χάμερ και Κίνο Κολόμ να προσθέτουν από 14, 13 και 11 πόντους κατ’ αντιστοιχία.

ΚΑΚΙΣΤΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΑΜΥΝΑ, ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ

Ο Ράιλι δημιούργησε μεγάλους μπελάδες στη νωχελική άμυνα της ΑΕΚ και με 8 γρήγορους πόντους έβαλε τους Λετονούς μπροστά στο σκορ με 12-5 στο 5’. Η άμυνα της ΑΕΚ, ιδίως στην περιφέρεια, ήταν άκρως προβληματική, με τους Λετονούς να διαβάζουν όλα τα μις ματς στην επίθεσή τους και να βρίσκουν αρκετά ελεύθερα σουτ κατόπιν υποδειγματικής κυκλοφορίας της μπάλας, τα οποία ως επί το πλείστον μεταφράστηκαν σε πόντους. Οι Λετονοί ξεπέρασαν γρήγορα τους 10 πόντους διαφορά (21-10), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 27-15.

ΜΗΔΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΠΗΛΙΚΟΝ

Η ευκολία με την οποία οι γηπεδούχοι «έσπαγαν» την άμυνα της ελληνικής ομάδας ήταν παροιμιώδης, με το κρεσέντο από τα 6.75 να συνεχίζεται και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι «καυτοί» Ράιλι και Κάρι είχαν βρει για τα καλά ρυθμό και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +17 (39-22) υπέρ των Λετονών, με την ΑΕΚ να περιμένει τα πάντα στη δική της εμπροσθοφυλακή από τον Παππά. Μ’ ένα καλύτερο διάστημα στην άμυνά τους, οι «κιτρινόμαυροι» εκ πρώτης όψεως φάνηκε πως μπορούσαν να πάρουν τα… πάνω τους και να επιστρέψουν στο… κόλπο (41-32 στο 18’), όμως οι Λετονοί έκοψαν άμεσα τον… τσαμπουκά στους φιλοξενούμενους επαναφέροντας τη διαφορά στο +14 (46-32) λίγο πριν πέσει η αυλαία του πρώτου ημιχρόνου.

Ο… ΕΠΙΘΑΝΑΤΙΟΣ ΡΟΓΧΟΣ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

Η ΑΕΚ ψυχορραγούσε από το ξεκίνημα και κάποια στιγμή θα έβρισκε ένα καλό διάστημα για να κάνει… αισθητή την παρουσία της. Αυτό το βρήκε στην 3η περίοδο, όταν η άμυνα της λειτούργησε για πρώτη φορά και τα σουτ των γηπεδούχων άρχισαν να μην μπαίνουν από την περιφέρεια. Το σκορ έγινε 52-46 σχεδόν στα μισά της τρίτης περιόδου, με τους Κολόμ, Παππά και Ανγκόλα να τραβάνε κουπί. Το comeback όμως έμεινε στη… μέση. Η Ρίγα βρήκε το instant scoring που έψαχνε, «ξεκόλλησε» στην επίθεσή της και στη συνέχεια ανέκτησε το… χαμένο έδαφος, πηγαίνοντας στο +14 (68-54) στο φινάλε της περιόδου. Τετέλεσται.

Ο ΜΑΝΤΣΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

Μετά το… αναίμακτο πέρασμα της αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι στροφές στο ακροτελεύτιο δεκάλεπτο, τελειώνοντας τη δουλειά με χαρακτηριστική άνεση. Ο Μάντσεν έγινε κύριος εκφραστής των επιθέσεων των γηπεδούχων, οι οποίοι τον έβαλαν στο… σημάδι μέσα στο «ζωγραφιστό». Με 9 προσωπικούς πόντους (κυρίως από καρφώματα), στο πρώτο τρίλεπτο της περιόδου, υπέγραψε το 79-61 και συνάμα τη νίκη των γηπεδούχων, οι οποίοι στη συνέχεια έκαναν άριστη διαχείριση της διαμορφωθείσας κατάστασης φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-34, 68-56, 92-76