ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ 81-48: Πράσινη ταπείνωση στο κόκκινο Βελιγράδι!

Ένα… φάντασμα που φόραγε πράσινες φανέλες και λεγόταν Παναθηναϊκός, γνώρισε απίστευτο διασυρμό από τον Ερυθρό Αστέρα με 81-48 στο Βελιγράδι.

Ένας αποκαρδιωτικός Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έγινε… έρμαιο του Ερυθρού Αστέρα στο «Aleksandar Nikolic Hall» γνωρίζοντας μία από τις πιο ταπεινωτικές ήττες ολόκληρης της ιστορίας του (81-48), στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι… αδιόρθωτοι «πράσινοι» έχασαν με κάτω τα χέρια από τους πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας και υποχώρησαν στο 2-6 ρεκόρ στην EuroLeague, με τους Σέρβους να ανεβαίνουν στο 3-5.

Ο -υποψήφιος μεταγραφικός στόχος των «πράσινων» το προηγούμενο καλοκαίρι- Νέιτ Γουόλτερς σημείωσε 18 πόντους για τους νικητές, με τους Όστιν Χόλινς και Νίκολα Κάλινιτς να προσθέτουν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τους… οικτρούς «πράσινους» ο Ντάριλ Μέικον σημείωσε 15 πόντους και ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος 10.

ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΤΩΝ ΣΕΡΒΩΝ

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να κυνηγούν… χίμαιρες από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Η άμυνα πάνω στον Γουόλτερς αποτέλεσε δισεπίλυτο πρόβλημα στην άμυνα των «πράσινων», με τον Αμερικανό πόιντ γκαρντ να σκοράρει και τους 10 αρχικούς πόντους της ομάδας του σε λιγότερο από πέντε λεπτά (10-6) και να κάνει… φύλλο και φτερό κάθε τύποις αμυντική προσαρμογή πάνω του. Το τάιμ-άουτ του Πρίφτη δεν… αφύπνισε τους «πράσινους», οι οποίοι συνέχισαν να δέχονται εύκολους πόντους ατο τρανζίσιον. Στον αντίποδα, στη δική τους επίθεση, δεν μπορούσαν καθόλου να δημιουργήσουν και ως εκ τούτου έμειναν χαμηλά στο σκορ, αφού για άλλο ένα ματς εκτός έδρας τα ποσοστά τους καταβαραθρώθηκαν με το… καλημέρα. Οι Σέρβοι ανέβηκαν στο +10 (16-6) δημιουργώντας μία κατάσταση από νωρίς που είχε τον Παναθηναϊκό με την πλάτη στον τοίχο. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 21-8 υπέρ των γηπεδούχων, με το 26-4 ομαδικό PIR να μην αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης για το τι ακριβώς συνέβη.

ΚΑΤΗΦΟΡΑ…

Οι φωνές του Πρίφτη στην ανάπαυλα της περιόδου σαν να ταρακούνησαν τους «πράσινους», με τον Μέικον να προσπαθεί να δώσει το σύνθημα της αντεπίθεσης (21-14 με 0-6 στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου). Εις μάτην. Οι «πράσινοι» εξακολουθούσαν να είναι αποκαρδιωτικοί στην άμυνά τους, αργοί, μη πιεστικοί, επιτρέποντας στους Σέρβους να χτυπούν ανηλεώς στις αλλαγές σε όλα τα σκριν και να βρίσκουν εύκολους πόντους κοντά στο καλάθι. Όχι ότι στην επίθεση άλλαξε κάτι… Κακές αποστάσεις, αργή κυκλοφορία, στατικότητα, ανύπαρκτη δημιουργία, εκνευριστική αστοχία. Ως εκ τούτου, η διαφορά πήρε και πάλι την ανιούσα (29-18 στο 14′) και ο Παναθηναϊκός… έσβησε. Οι Σέρβοι έτρεξαν νέο σερί 12-2, εκτόξευσαν το προβάδισμά τους στο +19 (39-20) μετατρέποντας σε… εφιάλτη και τη δεύτερη περίοδο για την ελληνική ομάδα.  Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να κλείσει λίγο την… ψαλίδα στο τέλος του ημιχρόνου, μειώνοντας σε 39-26.

ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ…

Άμα τη επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ για το δεύτερο μισό, η εικόνα έμεινε απαράλλαχτη. Ένας Παναθηναϊκός για κλάματα, ένας Ερυθρός Αστέρας απλά… υποφερτός, δίχως να κάνει κάτι το εντυπωσιακό. Γρήγορο σερί 8-0 των Σέρβων και το 39-28 μετατράπηκε εν ριπή οφθαλμού σε 47-28, με το «Aleksandar Nikolic Hall» να κατηφορίζει… επικίνδυνα. «Αντίδοτο» στην αντιμετώπιση του Γουόλτερς δεν υπήρχε, με τον δαιμόνιο γκαρντ να οργανώνει μαεστρικά το παιχνίδι των γηπεδούχων, οι οποίοι αποσπάστηκαν στο σκορ με 21 πόντους διαφορά στο φινάλε της περιόδου (57-36) και δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Οι Σέρβοι εκτόξευσαν το προβάδισμά τους και πάνω από τους 30 (70-38) στο τέταρτο δεκάλεπτο μετατρέποντας σε… σάκο του μποξ τους φιλοξενούμενους, με το τελικό -33 να αποτελεί την πιο βαριά ήττα της ιστορίας των «πράσινων» στην Euroleague!

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 39-26, 57-36, 81-48