ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ – ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ 85-82: Λύγισε και τους Ρώσους του ασταμάτητου Χεζόνια και ανέβηκε στο 6-2

Η… καλοκουρδισμένη μηχανή του Τι Τζέι Πάρκερ λύγισε και την Ούνικς Καζάν στο «Αστρομπάλ» (85-82) και έδωσε συνέχεια στις… υψηλές πτήσεις της στην EuroLeague.

Η Ούνικς Καζάν αποδείχτηκε… σκληρό καρύδι μέσα στο «Αστρομπάλ», αλλά το… τρένο της Βιλερμπάν δεν έκανε στάση ούτε στην 8η στροφή της EuroLeague, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη με 85-82 στο φινάλε.

Οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 6-2 και διατηρήθηκαν εντός της πρώτης τετράδας της κατάταξης, με τους Ρώσους να κάνουν ένα βήμα πίσω μετά τις δύο σερί νίκες της προηγούμενης εβδομάδας, υποχωρώντας στο 3-5.

Ο Κρις Τζόουνς, με 25 πόντους, ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, με τους Ντέιβιντ Λάιτι και Έλι Οκόμπο να είναι σε ακόμα ένα ματς… συνεπείς στο σκοράρισμα, μετρώντας από 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Ο… αφηνιασμένος Μάριο Χεζόνια σημείωσε 27 πόντους και έκανε ρεκόρ καριέρας στην EuroLeague, ωστόσο δεν είχε την απαραίτητη υποστήριξη από τους συμπαίκτες του, με την επίθεση των Ρώσων να είναι αρκετά… μονοδιάστατη.

Το ματς

Βροντερό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 8-0 στα πρώτα 2,5 λεπτά του αγώνα. Οι Ρώσοι σταδιακά άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και αφού αρχικά δήλωσαν την παρουσία τους μειώνοντας στον πόντο (8-7 στο 4’), κατάφεραν και να προσπεράσουν (16-17 στο 7’). Η πρώτη περίοδος έληξε στο +3 για τους φιλοξενούμενους (21-24), οι οποίοι έδειχναν αποφασισμένοι να δώσουν μία μεγάλη μάχη απέναντι στους ιδιαιτέρως αθλητικούς Γάλλους.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν εξωφρενικά άστοχοι από την περίμετρο στο πρώτο εικοσάλεπτο (0/6 τρίποντα οι γηπεδούχοι, 3/15 οι φιλοξενούμενοι) και όλο το… παιχνίδι ουσιαστικά παίχτηκε μέσα στο «ζωγραφιστό», όπου αμφότεροι τα πήγαιναν εμφανώς καλύτερα. Η Ούνικς έκανε ένα… σπριντ και προηγήθηκε με 5 πόντους διαφορά (25-30) στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, όμως οι μεστοί Τζόουνς και Λάιτι ενοχρήστρωσαν ένα γαλλικό 14-6 σερί στο τελευταίο πεντάλεπτο, το οποίο έστειλε τους Γάλλους με προβάδισμα τριών πόντων (39-36) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Όσα τρίποντα τους έλειψαν στο πρώτο ημίχρονο (0/6, όπως αναφέραμε), τα έβαλαν… μαζεμένα στο πρώτο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι. Η… τρίποντη καταιγίδα των Γάλλων έκανε το σκορ 57-47 στο 25’ και πλέον το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ των γηπεδούχων, που έπαιζαν πιο απελευθερωμένα. Ο Λάιτι πήρε αρκετές μπάλες πάνω του στην επίθεση και, με το αγαπημένο του fadeaway jumper, σήμα… κατατεθέν του, υπέγραψε το +12 της νταμπλούχου Γαλλίας (65-53 στο 29’), με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 65-57, με μίνι ρωσικό σερί 0-4 στο τελευταίο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους και… παραήταν σοβαροί (και σ’ αυτό το ματς) για να πετάξουν τα κεκτημένα τους στο… καλάθι των αχρήστων, παρά τις… φιλότιμες προσπάθειες του Χεζόνια (70-62 στο 33’ και 71-66 στο 35′). Η Ούνικς, πάντως, πιστοποίησε και σ’ αυτό το ματς την ανοδική της πορεία μετά τη… 40αρά στην Πόλη από τη Φενέρμπαχτσε, μειώνοντας την τιμή της διαφοράς έως και στους 3 πόντους, 73-70, στο 36′. Εκεί, ήταν η ώρα του παίκτη-αποκάλυψη της Βιλερμπάν, Οκόμπο, για να αναλάβει δράση. Με 6 διαδοχικούς πόντους, έβαλε με διαφορά έξι πόντων μπροστά τους γηπεδούχους (81-75), με κάτι λιγότερο από δύο λεπτά να απομένει για το φινάλε. Ο Χεζόνια κράτησε ζωντανούς τους φιλοξενούμενους, μειώνοντας στο καλάθι (81-79 στα 48″), όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα και έφτασαν στην υπερπολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-36, 65-57, 85-82