ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΟΝΑΚΟ 86-65: Ο Μάικ Τζέιμς έζησε το δικό του... κόκκινο εφιάλτη!

Οι τανάλιες της άμυνας του Ολυμπιακού… κατάπιαν τον Τζέιμς, το ΣΕΦ «έβραζε» για άλλο ένα βράδυ και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν… εξάρες στην Ευρωλίγκα με νίκη και επί της Μονακό (86-65)

Η αποστολή του Ολυμπιακού ήταν εξ’ ορισμού δύσκολη. Η Μονακό μπορεί να είναι σταχτοπούτα στη διοργάνωση, αλλά το σούπερ αθλητικό ρόστερ της είναι ικανό να βάλει προβλήματα σε οποιοδήποτε από τα μεγάλα brand name της Euroleague. Έτσι και έγινε στο ΣΕΦ, με τους Πειραιώτες να επικρατούν 86-65 μετά από ένα διαρκές ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τα άσχημα ποσοστά τους σε τρίποντο και βολές, αφού κατάφεραν να βάλουν ένα στοπ στην επίθεση των Μονεγάσκων στο δεύτερο ημίχρονο!

Έτσι μετρούν πλέον 6 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην έδρα τους, φτάνοντας στο 6-2 στη φετινή Euroleague, δείχνοντας σε όλη την Ευρώπη πως αυτό είναι το κάστρο του και η δύναμή του, στη φετινή πορεία του προς την 8άδα! Κορυφαίος του Ολυμπιακού, παρά την αστοχία του, ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που σκόραρε 18, ενώ καθοριστικοί ήταν οι Λιβιό Ζαν Σαρλ και Μουσταφά Φαλ που έκαναν πολλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση. Ο Τζέιμς ξεκίνησε αρκετά καλά, μοίρασε 8 ασίστ αλλά βρήκε τοίχο απέναντι στις αλλαγές της άμυνας του Ολυμπιακού, ολοκληρώνοντας αρκετά άστοχος (2/11 εντός πεδιάς) τον αγώνα.

Σε 10 λεπτά 10 πόντοι στο transition

Ο Μπαρτζώκας έστειλε με το ξεκίνημα τον Γουόκαπ, τον καλύτερο αμυντικό της περιφέρειάς του πάνω στο μαρκάρισμα του Μάικ Τζέιμς. Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν, όμως, από το ξεκίνημα να παρασύρουν στον ρυθμό τους τον Ολυμπιακό, βρίσκοντας σουτ σε καταστάσεις transition (9-16 στο 4’). Ο Αμερικανός γκαρντ της Μονακό πήρε το «όπλο» του και με πέντε σερί δικούς του πόντους, αλλά και μία ασίστ στον Χολ διαμόρφωσε το 14-25 (στο 8’). Το 17-27 της περιόδου ήταν απότοκο των 10 πόντων που βρήκαν στο ανοιχτό γήπεδο οι φιλοξενούμενοι με προεξάρχοντα τον πρώην παίκτη του Λαυρίου, Άλφα Ντιαλό!

Η δεύτερη πεντάδα ταίριαζε περισσότερο

Σε ένα παιχνίδι που θα πήγαινε στο υψηλό τέμπο, τα ντεσιμπέλ ήρθε να ανεβάσει η δεύτερη πεντάδα του Ολυμπιακού. Με τον Λιβιό σέντερ και τους Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ματσάρουν καλύτερα τους αθλητικούς Μονεγάσκους, που είχαν θαυμαστή υπομονή στην επίθεση. Σημάδεψαν με επιτυχία τα miss match τόσο στο ένας εναντίον ενός με τον Μπέικον κόντρα στον Λιβιό, αλλά και στο χαμηλό ποστ. Με ένα καλάθι του Γουόκαπ στον αιφνιδιασμό και ένα pull-up του Σλούκα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 30-34 (στο 17’). Ο Τζέιμς συνέχισε να παίρνει ό,τι του έδινε η άμυνα που επιλέγει ο Μπαρτζώκας με τις αλλαγές, όμως με τον Γάλλο αντί του Φαλ τα πράγματα ήταν αισθητά πιο δύσκολα και στο ημίχρονο η ψαλίδα έκλεισε στο -3 (35-38).

Η άμυνα τον κράτησε παρά την αστοχία

Ο Παπανικολάου πήρε το χρίσμα αυτού που θα μαρκάρει τον Τζέιμς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η άμυνα του Ολυμπιακού έσφιξε για τα καλά αλλά τα ελεύθερα σουτ δεν έμπαιναν. Ένα φόλοου του Βεζένκοφ έδωσε το προβάδισμα (42-41 στο 24’). Ο Ντόρσεϊ έσπασε το ρόδι από την περίμετρο και με τον Φαλ να είναι συγκινητικός και πανταχού παρών στα μετόπισθεν το μομέντουμ άλλαξε για τα καλά χέρια. Ένα δικό του κάρφωμα διαμόρφωσε το 47-43, με τον Ντόρσεϊ να αρπάζει πραγματικά φωτιά 51-43 (στο 27’). Η Μονακό πλέον δεν είχε τους πόντους στο transition που την έβγαλαν στον αφρό σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά βρήκε ένα «βροντερό» μπλοκ του Χολ και ένα έμμεσο τετράποντο του Γκρέι για το 55-52, αλλά ο Βεζένκοφ απάντησε άμεσα και οι βολές του Σλούκα διαμόρφωσαν το 59-52 στο φινάλε της περιόδου.

Δε γυρνούσε ούτε με hero balls!

Με τη συνταγή της άμυνας ο Ολυμπιακός κλήθηκε να υπερασπιστεί διαφορές διψήφιες, ψάχνοντας απλά μία «έκρηξη» για να τελειώσει το παιχνίδι. Παπανικολάου και Άντζουσιτς αντάλλαξαν τρίποντα (66-57 στο 33’), ο Χολ βρήκε σε τοίχος και ο Ντόρσεϊ ως πολιορκητικός κροιός νίκησε τον Γουίλ Τόμας, κάνοντας με γκολ-φάουλ το 71-57. Από τη στιγμή που τα λάθη σταμάτησαν, η Μονακό δε θα μπορούσε να γυρίσει αυτό το παιχνίδι στο 5 εναντίον 5 και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, παρά τις προσπάθειες του Τζέιμς με τα hero balls. Όχι απλά δε γυρνούσε αλλά το σκορ ξέφυγε για τα καλά (82-61 στο 39’) για να ολοκληρωθούν οι… ερυθρόλευκες εξάρες στο ΣΕΦ με 86-65!