ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ – ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 79-90: Παραπαίουν οι πρωταθλητές Ευρώπης, περίπατος των Ρώσων στην Πόλη!

Η Αναντολού Εφές έμοιαζε με… προπονητικό κώνο απέναντι στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα (79-90) από την καλοκουρδισμένη μηχανή του Τσάβι Πασκουάλ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Η Αναντολού Εφές διανύει μία εφιαλτική περίοδο και δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι με… τίποτα! Η εστεμμένη πρωταθλήτρια Ευρώπης μετατράπηκε σε… σάκο του μποξ, μέσα στο σπίτι της, από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, πέφτοντας αμαχητί με 90-79, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της EuroLeague

Ως εκ τούτου, οι Ρώσοι ανέβηκαν στο 5-3 ρεκόρ στην EuroLeague και ετοιμάζονται να υποδεχτούν τον Ολυμπιακό την ερχόμενη εβδομάδα στην Αγία Πετρούπολη (12/11, 19:00, Novasports Prime), την ώρα που η τουρκική ομάδα βυθίστηκε ακόμα πιο χαμηλά στο κατώτατο στρώμα του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πλέον ρεκόρ 2-6!

Οι Κόνερ Φράνκαμπ και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας οδήγησαν την κούρσα των σκόρερ για τους νικητές, με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από 10 πόντους μέτρησαν οι Μπίλι Μπαρόν και Τζόρνταν Μίκι.

Για την παραπαίουσα Εφές, ο Σέιν Λάρκιν μέτρησε 14 πόντους, ο Τίμπορ Πλάις 13 και ο Ροντρίγκ Μπομπουά 11.

Στα αξιοσημείωτα, το εκπληκτικό ποσοστό των Ρώσων στα σουτ τριών πόντων (45.2%, 14/31) και τα μόλις 23 ριμπάουντ των γηπεδούχων (31 είχαν οι φιλοξενούμενοι).

Το ματς

Οι γηπεδούχοι άντεξαν μόλις για μία περίοδο, την πρώτη. Στη συνέχεια, απλά έριξαν… λευκή πετσέτα, αδυνατώντας να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ρώσων. Το ρευστό 20-22 της πρώτης περιόδου έγινε με… συνοπτικές διαδικασίες 29-43 λίγο μετά τα μισά της δεύτερης, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33-47.

Το ρωσικό… σόου συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο και, με γρήγορο 0-12 σερί, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +25 (36-61 στο 23′). Κάπου εκεί είχε τελειώσει η υπόθεση νίκη. Με τον επίλογο του αγώνα να μπαίνει πρόωρα, οι Ρώσοι έδειξαν την απαιτούμενη σοβάροτητα έως και την τέταρτη περίοδο, διατήρησαν το προβάδισμά τους πάνω από τις παρυφές των 20 πόντων (51-75 στο 31′), με την Εφές απλά να καταφέρνει να μειώσει τη διαφορά στο «garbage time» σε πιο… αξιοπρεπή επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-47, 51-73, 79-90