ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ – ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 69-87: Καθάρισε η... αεροπορία στη Βιτόρια

Η Μακάμπι πέρασε σαν… σίφουνας από την «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα», παρασέρνοντας την Μπασκόνια (87-69), στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Μία απολαυστική Μακάμπι Τελ Αβίβ, διέλυσε την Μπασκόνια με 87-69 στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Αυτή ήταν η 5η διαδοχική νίκη της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία ανέβηκε στο 6-2 ρεκόρ στη διοργάνωση. Από την πλευρά της, η Μπασκόνια γνώρισε τρίτη σερί ήττα και υποχώρησε στο 3-5 ρεκόρ.

Οι Ντέρικ Γουίλιαμς, Τζέιλεν Ρέινολντς και Άντε Ζίζιτς κυριάρχησαν στους… αιθέρες για τους νικητές, με 21, 16 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον Κίναν Έβανς να συμπληρώνει άλλους 14 ποντους και τον Τζέιμς Νάναλι 12.

Κύροι εκφραστές στην επίθεση των Βάσκων ήταν οι Γουέιντ Μπόλντγουιν, Ματ Κοστέλο και Σιμόνε Φοντέκιο, που σημείωσαν από 15, 13 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι προηγήθηκαν με 9-17 στο 7’, απότοκος της… κυριαρχίας των Γουίλιαμς και Ρέινολντς κοντά στο καλάθι. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του «λαού» στην πρωτοπορία με διαφορά 7 πόντων (14-21).

Οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με τέσσερις διαδοχικές τρίποντες… βομβές συμπλήρωσαν σερί 13-0 το οποίο τους έβαλε στο… κουμάντο (27-21 στο 13’). Εντούτοις, η σοβαρή ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν κατρακύλησε στην… κατηφόρα της «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» και με στόχευση στην επίθεσή της και… μούσκουλα και πίεση στην άμυνά της, ανταπάντησε με δικό της σερί 0-14 ανακτώντας τα ηνία στο σκορ (27-35 στο 16’). Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με σκορ 35-44, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μίνι… σπριντ στην τρίτη περίοδο, μείωσαν στους 4 τη διαφορά (42-46 στο 21’), αλλά μέχρι εκεί. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και η διαφορά επανήλθε σε διψήφια τιμή (44-56 στο 26’). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με απόσταση εννέα πόντων για τις δύο ομάδες (54-63).

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έτρεξε νέο σερί (0-8) στα πρώτα τέσσερα λεπτά της ακροτελεύτιας περιόδου (56-73 στο 34’), καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη, με τα τελευταία λεπτά να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 35-44, 54-63, 69-87