ΛΑΥΡΙΟ - ΙΩΝΙΚΟΣ 59-61: Ανατροπή... έπος για την ομάδα της Νίκαιας

Με μία επική ανατροπή ο Ιωνικός επικράτησε του Λαυρίου 61-59, παίρνοντας σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Τι και αν βρέθηκε με rotation 10 παικτών, χάνοντας και τον Γόντικα νωρίς στο παιχνίδι. Τι και αν έχανε με 11 μόλις πέντε λεπτά πριν το φινάλε, ο Ιωνικός επικράτησε 61-59 στην έδρα του Λαυρίου για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Κορυφαίος ήταν ο Τζέρμαν για τους νικητές με 16 πόντους, παρά το 0/6 τρίποντα, αφού πήρε τη σκυτάλη από τον Μουσταφά που προσέθεσε 13. Το Λαύριο ολοκλήρωσε με 4/20 τρίποντα και 20 λάθη το παιχνίδι, έχοντας σε κακή μέρα τα επιθετικά του όπλα και μοναδικό διψήφιο τον Μουράτο με 11 πόντους.

Έμφαση στη ρακέτα

Ένα Λαύριο που βασίστηκε στην κυνικότητά του, μεταφέροντας σε όλο το πρώτο ημίχρονο την μπάλα στο ζωγρφιστό. Γκόινς και Σμιθ τελείωσαν φάσεις από χαμηλά, διαμορφώνοντας το 20-9 (στο 9′), με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο.

Έχοντας 32 πόντους στη ρακέτα στο πρώτο ημίχρονο, το Λαύριο άντεξε στις αντεπιθέσεις με τα σουτ του Αθηναίου (29-26 στο 17′) και με την ικανότητα των Κάρτερ και Μουράτου να φτάνουν μέχρι το τέλος της διαδρομής, η διαφορά προσέγγισε ξανά τα επίπεδα των δέκα πόντων, με τον Μουσταφά να μειώνει για τον Ιωνικό σε 37-30 μετά το πέρας των δύο δεκαλέπτων.

Επέστρεψε με Τζέρμαν και Μουσταφά

Στην ίδια λογική κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, μέχρι τα μέσα της 4ης περιόδου, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να είναι άστοχες από την περίμετρο. Κάτι που προφανώς δεν έδινε το δικαίωμα στον Ιωνικό να πλησιάσει στο σκορ περισσότερο. Ο Μουσταφά διαμόρφωσε το 39-35 (στο 24′), όμως το Λαύριο είχε ξανά τις απαντήσεις, με τον Αμίνουν να δίνει ένα «βροντερό» κάρφωμα (48-40). Η ομάδα της Νίκαιας με τον Τζέρμαν να συμπληρώνει τον Μουσταφά έκανε την τελευταίο του προσπάθεια για ανατροπή από το -11, ενώ δύο καρφώματα του Όουενς το παιχνίδι ήρθε στην ισοπαλία 48” πριν το τέλος!

Το δραματικό φινάλε

Στα δραματικά δευτερόλεπτα που ακολούθησαν, ο Τζέρμαν έκλεψε και σκόραρε στα 36” για το 59-61, με τους Λιούις και Μουράτο να αστοχούν στα σουτ που θα έφερναν τη νίκη και την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα να φεύγει θριαμβεύτρια.