ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 67-93: Με το πόδι... κολλημένο στο γκάζι οι «ερυθρόλευκοι» (Highlights)

Παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Μουσταφά Φαλ, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» από νωρίς… δαγκώνοντας στην άμυνα και πέρασε από την έδρα του Περιστερίου (67-93) για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το Περιστέρι υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, γιορτάζοντας παράλληλα τα 50 χρόνια ζωής του, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν όρεξη να χαλάσουν το… πάρτι, παρά την απουσία του Μουσταφά Φαλ. Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι διαφορές έφτασαν σε διψήφια νούμερα και οι Πειραιώτες δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, επικρατώντας με το τελικό 67-93, φτάνοντας στο 5-0, την ώρα που οι ηττημένοι έπεσαν στο 2-3.

«Καθάρισε» από νωρίς

Με την απουσία του Φαλ ο Ολυμπιακός έψαχνε ένα σημείο αναφοράς, που βρήκε στον αντικαταστάτη του με το ξεκίνημα. Ο Χασάν Μάρτιν σκόραρε 6 πόντους γρήγορα-γρήγορα, εκμεταλλευόμενος τις ασίστ των συμπαικτών του με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν από νωρίς στο +11 (4-15 στο 7′) και λίγο αργότερα στο +15 (5-20 στο 8′). Η αμυντική έντασή τους περιόρισε το Περιστέρι στους 13 πόντους. Επιθετικά με 9 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες και 7 στο transition έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 13-28.

Ο Μορέιρα δεν κατάφερε να δείξει τα καλά του τελειώματα κοντά στη ρακέτα, αδυνατώντας να σκοράρει στο ένας εναντίον ενός. Ο Σλούκας συνέχισε να ταΐζει τους ψηλούς με το σκορ να φτάνει έως και τους 23 (16-39 στο 16′). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να στήσουν κάποια pick and roll, όμως ούτε έτσι αλλά ούτε με προσωπικές φάσεις απέναντι στις αλλαγές έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν. Δύο σουτ των Πέτεγουεϊ και ΜακΚρί έδωσαν ανάσα στο Περιστέρι, αλλά ο Λαρεντζάκης είχε μία τελευταία… σφαίρα για το πρώτο ημίχρονο, διαμορφώνοντας το 26-44.

Ο Τσαντ Μπράουν μπόρεσε να τελειώσει κάποιες μπάλες μετά το pick and roll, αλλά όσο και να προσπαθούσε να μειώσει το Περιστέρι, ο Ολυμπιακός συνεχώς έβρισκε λύσεις επιθετικά, με τον Ντόρσεϊ να δημιουργεί και να εκτελεί και την ομάδα του να φτάνει στο 34-61. Όταν ο Μπράουν καθόταν στον πάγκο, η ομάδα του Μανωλόπουλου δεν είχε την απαιτούμενη «σκληράδα» στην άμυνα. Το παιχνίδι είχε, προφανώς, διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Πειραιώτες να μην ξεκολλάνε το… πόδι τους από το γκάζι, σημαδεύοντας όλα τα miss match και τον Βεζένκοφ να συνεχίζει να σκοράρει κοντά στο καλάθι.

Ο Μπαρτζώκας είχε τη δυνατότητα να απλώσει το rotation, με τους Χρηστίδη, Λούντζη αλλά και τον Μάρτιν που επέστρεψε από τον τραυματισμό, να παίρνουν χρόνο. Πέτεγουεϊ και Μωραΐτης βρήκαν μερικά μακρινά σουτ όμως οι τιμές της διαφοράς είχαν παγιωθεί στις παρυφές των 30 πόντων. Από τις τελευταίες «πινελιές» στο ματς μία αψιμαχία των Λαρεντζάκη και Χάγκινς, οι οποίοι τα βρήκαν δευτερόλεπτα αργότερα, με το τελικό σκορ να έρχεται ύστερα από τρίποντο του Πρίντεζη για το 67-93!