ΝΙΜΠΟΥΡΚ - ΠΑΟΚ 71-75: Νίκησε, πήρε διαφορά και βλέπει πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ πήρε μία σπουδαία νίκη στην Τσεχία επί της Νίμπουρκ με 71-75 πραγματοποιωντας μία μεγάλη ανατροπή, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να μην ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, με την Νίμπουρκ να προηγείται με 17-12, αλλά στα τρία τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν και έκλεισαν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλο στο 21-21.

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις… άγριες διαθέσεις του και ήταν ο ηγέτης του «Δικεφάλου». Ωστόσο, ο Χρούμπαν είχε τις απαραίτητες απαντήσεις και κράτησε την Νίμπουρκ μπροστά στο σκορ, με την τσεχική ομάδα να παίρνει διαφορά έξι πόντων (33-27).

Το πρώτο μισό τελικά έκλεισε στο 40-37 με την Νίμπουρκ να διατηρεί μία βραχεία κεφαλή, κυρίως χάρη στην παρουσία των Ρίβερς και Χρούμπαν, οι οποίοι κράτησαν ζωντανή την τσεχική ομάδα.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο ΠΑΟΚ μπήκε νωθρά με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και να μην δίνουν πολλές ευκαιρίες τους φιλοξενούμενους. Με τον Χάρντινγκ να παίρνει… μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού στο πρώτο μισό η άμυνα του «Δικεφάλου» τον περιόρισε αισθητά, η Νίμπουρκ ανέβασε την απόδοσή της και την υπέρ της διαφορά, φτάνοντας στο +12 (58-46) με την περίοδο να τελειώνει με την τσεχική ομάδα να είναι μπροστά στο σκορ με 61-49.

Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έβγαλε αντίδραση. Με τον Γκρίφιν να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση ο ΠΑΟΚ σιγά αλλά σταθερά κατάφερε να ρίξει την διαφορά.

Με ένα επιμέρους 19-5 έκανε το 61-49 της τρίτης περιόδου, 66-68, με το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά να γίνεται… ροντέο. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, βρήκαν τα απαραίτητα σουτ και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ, παρά τις προσπάθειες της Νίμπουρκ, οι οποίες κατέληξαν στο κενό.

Ο ΠΑΟΚ τελικά έφτασε στην νίκη, με μεγάλα σουτ από τον Γκρίφιν και τον Λαβ, ο οποίος σημείωσε και τις τελευταίες δύο βολές του αγώνα. Με τη νίκη αυτή ο «Δικέφαλος» βελτίωσε το ρεκόρ του σε 2-2 και παράλληλα κάλυψε και την διαφορά που έχασε στον πρώτο αγώνα από την Νίμπουρκ (83-84).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75