ΑΝΤΒΕΡΠ - ΙΩΝΙΚΟΣ 87-90: Έκανε την έκπληξη με τρομερό Τζέρμαν

Ο Ιωνικός σημείωσε την δεύτερη νίκη του στους ομίλους του FIBA Europe Cup, αφού επικράτησε της Αντβέρπ με 90-87, με τον Γιουτζίν Τζέρμαν να σταματά στους 37 πόντους και τον Νίκο Χουγκάζ στους 25!

Ο Ιωνικός είχε μπροστά του ένα πολύ δύσκολο έργο στο Βέλγιο, κόντρα στην Αντβέρπ -από την οποία είχε χάσει εντός έδρας- αλλά με τον Τζέρμαν να έχει τρομερά κέφια και τον Χουγκάζ να τον συμπληρώνει εξαιρετικά έκανε την έκπληξη και πήρε το σπουδαίο «διπλό».

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Ιωνικός ήταν πολύ ανταγωνιστικός. Μάλιστα, στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 22-26, αλλά η βελγική ομάδα στην συνέχεια αντέδρασε.

Ο Τζερμάν από την αρχή της αναμέτρησης ήταν ο ηγέτης της επίθεσης της ομάδας του Κούρο Σεγκούρα, διατηρώντας την ομάδα του κοντά στην Αντβέρπ, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να πάρουν μία σημαντική διαφορά. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-45.

Η συνέχεια δεν ήταν διαφορετική με την Αντβέρπ, ωστόσο, να παίρνει μία βραχεία κεφαλή με 65-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα της Νίκαιας, μπορεί αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά δεν παράτησε τον αγώνα και με την έναρξη της τελευταίας περιόδου μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Γιουτζίν Τζέρμαν ήταν καταιγιστικός στην τελευταία περίοδο και… κουβάλησε την ομάδα του προς την νίκη. Ωστόσο, ο Αμερικανός γκαρντ δεν ήταν μόνος του, αφού ο Νίκος Χουγκάζ ήταν ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά και με δικές του ελεύθερες βολές ο Ιωνικός υπέγραψε τη νίκη του με 87-90.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-45, 65-63, 87-90