ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΜΠΟΥΡΣΑΣΠΟΡ 83-80: Επιβίωσε στο «θρίλερ» των 45 λεπτών και έκανε... σεφτέ!

Μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και να μην έθελξε με την απόδοσή του, όμως με περίσσιο πάθος και τιτάνια θέληση, ο Προμηθέας σημείωσε την πρώτη του νίκη στο EuroCup, επικρατώντας με 83-80 επί της Μπούρσασπορ, στην παράταση.

Ένα απίστευτο σε εξέλιξη ματς παρακολούθησαν όσοι αποφάσισαν να περάσουν το απόγευμα της Τετάρτης (10/11) στο «Δημήτρης Τόφαλος».

Μετά από ένα… θρίλερ που κρίθηκε στην πεντάλεπτη παράταση, ο Προμηθέας έκαμψε την αντίσταση της Μπούρσασπορ με 83-80 και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές στον δεύτερο όμιλο του EuroCup, στο ντεμπούτο του Ηλία Ζούρου στην τεχνική του ηγεσία. Από την πλευρά της, η τουρκική ομάδα υποχώρησε στο 2-2 ρεκόρ, ξερόντας ότι έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να εδραιωθεί στον όμιλό της, καθώς δέχτηκε ανατροπή από το +15 (30-45).

Ο Τζεράι Γκραντ με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ έπαιξε τον μεγαλύτερο ρόλο στην τελική επικράτηση των Πατρινών, οι οποίοι είχαν επίσης τους Κέντρικ Ρέι, Νίκο Ρογκαβόπουλο και Χάρη Γιαννόπουλο στους 14 πόντους.

Για τους ηττημένους, ο Άλερικ Φρίμαν με 20 πόντους και ο Ντέρεκ Νίντχαμ με 19 πόντους δημιούργησαν τεράστια προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων, ωστόσο αποδείχτηκε πως δεν ήταν… αρκετοί για να «δραπετεύσει» με το «διπλό» η ομάδα τους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Χαμηλό τέμπο στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να βρουν χώρους προς το αντίπαλο καλάθι. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή (11-10), όμως με σερί 1-9 στο τελευταίο τρίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 7 πόντων (12-19).

Ο Προμηθέας ήταν απελπιστικά άστοχος, γεγονός που επέστρεψε στους Τούρκους να χτίσουν την πρώτη διψήφια διαφορά της βραδιάς (14-24 στο 12’). Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να δημιουργούν ρήγματα, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να είναι ασυνεπείς στην επίθεσή τους και η διαφορά πήρε την ανιούσα (19-33 στο 16’), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 30-40, αν και ο Προμηθέας κατάφερε να μειώσει και στο -7 λίγο πριν την ανάπαυλα (28-35).

Η τουρκική ομάδα, μέσω της άμυνάς της, βρήκε τον τρόπο να διευρύνει το προβάδισμά της στο +15 (30-45). Εντούτοις, Γκραντ και Ρέι απαγόρευσαν πιθανή περαιτέρω «έκρηξη» της διαφοράς μειώνοντας στους 9 (40-49 στο 25’). Δείχνοντας για πρώτη φορά στο ματς τη δέουσα προσοχή και συνέπεια στην άμυνά του, ο Προμηθέας κατάφερε να μαζέψει ακόμα περισσότερο την τιμή της διαφοράς και να έρθει σε απόσταση… αναπνοής στο φινάλε της περιόδου (51-53), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ο διακόπτης είχε γυρίσει για τα καλά και ο Προμηθέας είχε για πρώτη φορά το μομέντουμ, το οποίο του έδωσε η άμυνά του. Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο και φάουλ υπέγραψε το προσπέρασμα των γηπεδούχων με τρεις (60-57 στο 33′) και το ματς έγερνε πλέον ξεκάθαρα προς την πλευρά των γηπεδούχων. Η διαφορά, λίγο αργότερα, εκτοξεύτηκε στο +9 υπέρ της ελληνικής ομάδας (68-59), η οποία συνέχισε την ασφυκτική πίεση στην άμυνά της. Οι Τούρκοι δεν πτοήθηκαν και μείωσαν στο καλάθι με σερί 0-7 (68-66) μετατρέποντας σε… θρίλερ το τελευταίο δίλεπτο. Ο Προμηθέας σπατάλησε καθαρές ευκαιρίες για να πάει στο +4 και στο +5 και με μια στιγμή αδράνειας στην άμυνά του ισοφαρίστηκε από τον Μέτιν (68-68 στα 46″ για τη λήξη). Ο Αγραβάνης αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, ο Ρέι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το προσπέρασμα, όμως ο Προμηθέας διατήρησε την κατοχή και είχε 5,9″ για να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια. Στην επαναφορά πήγε ο Γκίκας, ο Ρέι έγινε παραλήπτης της μπάλας, αλλά τα έκανε… μαντάρα και το ματς τελικά οδηγήθηκε στη ψυχοθφόρο διαδικασία της πεντάλεπτης παράτασης.

Ο Ρέι πήρε την ευθύνη την πιο κρίσιμη ώρα και με άξιο συνοδοιπόρο του τον σταθερό Γκραντ, έβαλε την ομάδα του με +7 (80-73) μπροστά στο σκορ. Το νερό είχε μπει στο… αυλάκι, όμως οι Πάτρινοι έδειξαν τάσεις… αυτοχειρίας στο τελευταίο λεπτό, επιτρέποντας στους Τούρκους να μειώσουν στους 2 πόντους (80-78)! Ο Ρέι έβαλε τις κρίσιμες βολές (80-78), αλλά ο Ντουντζίνσκι μείωσε εκ νέου στους δύο πόντους (82-80). Ο Ρογκαβόπουλος δεν… μιμήθηκε τον συμπαίκτη του, για να καθαρίσει το θέμα νίκη, σημειώνοντας 1/2 από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» (83-80). Ωστόσο, ο Μπράουν έχασε επίσης τις δύο βολές για την τουρκική ομάδα (τη δεύτερη επίτηδες για να διεδικήσουν οι συμπαίκτες του το ριμπάουντ), με το ματς τελικά να ολοκληρώνεται με τον Προμηθέα να χαμογελάει… τελευταίος.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 30-40, 51-53, 68-68 (κ.δ.), 83-80 (παρ.)