ΜΠΕΪΚΕΝ ΜΠΙΑΡΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 83-75: Επέστρεψε από το -16 αλλά ηττήθηκε το Περιστέρι

Το Περιστέρι δεν ήταν συγκεντρωμένο, βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους από την Μπέικεν Μπίαρς και παρότι επέστρεψε στην τελευταία περίοδο, ηττήθηκε με 83-75 στη Δανία για την 5η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Το Περιστέρι πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα αλλά και την αφέλειά του στο φινάλε του παιχνιδιού, αφού παρότι επέστρεψε από το -16, ηττήθηκε με 83-75 από την Μπέικεν Μπίαρς για την 5η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Οι Δανοί προηγήθηκαν με 28-18 από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, με την άμυνα του Περιστερίου να αφήνει τους Τζάκσον και Χάρις να δρουν ανεξέλεγκτοι. Ο ΜακΚρι με τον Μορέιρα κράτησαν ζωντανοί την ομάδα του Μανωλόπουλου, όμως η διαφορά έφτασε στους 16 (54-38) στο ημίχρονο.

Ένα άλλο Περιστέρι πάτησε το παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χάγκινς να παίρνει φωτιά και τους «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» να μειώνουν σε 66-57. Μάλιστα στην τελευταία περίοδο οι Περιστεριώτες πήραν και το προβάδισμα, αφού ο Μίλερ βγήκε μπροστά για να βοηθήσει τον Χάγκινς και. Το 68-70 στα τελευταία 5 λεπτά δεν ήταν αρκετό, αφού η Μπέικεν Μπίαρς έτρεξαν ένα επιμέρους 10-3 για να προηγηθούν 78-73 (1:30 πριν το φινάλε).

Το Περιστέρι δε βρήκε τις άμυνες που χρειαζόταν στο τέλος και το 79-75 (45” για τη λήξη) ήταν ό,τι καλύτερο μπόρεσε να πετύχει, με τους Δανούς να «κλέβουν» τη νίκη με 83-75!