NBA: Απίθανη ανατροπή και θρίαμβος των Χοκς επί των Σίξερς με 106-109

Τι και αν βρέθηκαν στο -26 στην τρίτη περίοδο, τι και αν ήταν πίσω στο σκορ με 18 πόντους διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης, οι Χοκς βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για την τεράστια ανατροπή μέσα στη Φιλαντέλφεια, επικρατώντας με 106-109 των Σίξερς στο Game 5.

Για τρεις περιόδους, η 5η αναμέτρηση της ημιτελικής σειράς της Ανατολής μεταξύ των Φιλαντέλφεια Σίξερς και των Ατλάντα Χοκς ήταν ένας… μονόλογος για τους γηπεδούχους Σίξερς, οι οποίοι έχτισαν μία σημαντική διαφορά από την πρώτη περίοδο (38-24). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν νωθρά, μη μπορώντας σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου να επιβάλλουν το ρυθμό τους, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 62-40.

Το… σκηνικό δεν άλλαξε στην 3η περίοδο, οι Σίξερς εξακολουθούσαν να… σφυροκοπούν το καλάθι των φιλοξενούμενων, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στο +26 (72-46), με την περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά στο 87-69. Και κάπου εκεί όλα ήρθαν… τούμπα. Οι Χοκς με μία απίστευτη εμφάνιση στην τελευταία περίοδο, έτρεξαν ένα επί μέρους 19-40 και ολοκλήρωσαν μία μυθική ανατροπή για να πάρουν τελικά τη νίκη με 106-109. Πλέον, τα «γεράκια» χρειάζονται να προστατέψουν την έδρα τους στην Ατλάντα στο Game 6 προκειμένου να καταφέρουν να κάνουν πραγματικότητα αυτό που στο ξεκίνημα της σεζόν έμοιαζε με υπέρβαση. Να καταφέρουν να προκριθούν στους τελικούς της ανατολικής περιφέρειας του NBA για 1η φορά μετά το 2015!

Ο Τρέι Γιανγκ ήταν ασταμάτητος για τους νικητές, σημειώνοντας 39 πόντους, ενώ οι Κόλινς και Γκαλινάρι πρόσφεραν χρήσιμες βοήθειες με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τους… απογοητευμένους Σίξερς ξεχώρισαν οι Τζοέλ Εμπίντ με 37 πόντους και 13 ριμπάουντ και Σεθ Κάρι με 36 πόντους. Χαρακτηριστικό μάλιστα είναι το γεγονός ότι με εξαίρεση αυτούς τους δύο, κανένας άλλος παίκτης από την πλευρά των ηττημένων δεν σκόραρε σε κανονική ροή αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους πόντους των υπόλοιπων παικτών να προέρχονται μόνο από βολές.