ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 93-67: Με... αίσχη Μίροτιτς «καταβρόχθισε» τους Βάσκους

Η Μπαρτσελόνα πήρε μία πολύ εύκολη νίκη επί της Μπασκόνια (93-67) με τον Νίκολα Μίροτιτς να κάνει για ακόμα μία φορά μία εκπληκτική εμφάνιση, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε τρομερή εμφάνιση, σημειώνοντας 25 πόντους σε 18 λεπτά συμμετοχής και συγκέντρωσε 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Με τον έμπειρο φόργουορντ, λοιπόν, να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της Μπασκόνια, η Μπαρτσελόνα μπόρεσε από νωρίς να επιβληθεί της Μπασκόνια

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Μπλαουγκράνα ήταν καταιγιστικοί, αφού προηγήθηκαν με 17 πόντους (32-15), ενώ στη συνέχεια δεν άλλαξε απολύτως τίποτα με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να διατηρεί με μεγάλη άνεση το μεγάλο της προβάδισμα.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 55-31, ενώ η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 40 πόντων (81-41).

Όπως γίνεται αντιληπτό, η Μπασκόνια δεν είχε την ευκαιρία να κυνηγήσει τίποτα περισσότερο, πέρα από το να μειώσει απλά την διαφορά, η οποία ήταν ήδη πάρα πολύ μπροστά.

Τελικά η Μπάρτσα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 93-67 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-2, ενώ η Μπασκόνια υποχώρησε στο 3-6.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 55-31, 81-41, 93-67