NBA: Μεγάλο «διπλό» των Πέισερς στη Γιούτα, έκτη διαδοχική νίκη για τους Κλίπερς

Οι Πέισερς πέρασαν επιβλητικά από τη Γιούτα, επικρατώντας επί των Τζαζ. * Οι Κλίπερς έδωσαν συνέχεια στο εντυπωσιακό αήττητο σερί τους, υποτάσσοντας τους Χιτ στο Λ.Α. * Δείτε αναλυτικά τι έγινε στο NBA.

Τρεις αγώνες περιλάμβανε το πρόγραμμα του NBA τα ξημερώματα της Παρασκευής (12/11).

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΣΙΞΕΡΣ – ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ 109-115

Οι Ράπτορς βγήκαν αλώβητοι από την μονομαχία τους με τους αποψιλωμένους Σίξερς, «αλώνοντας» το «Wells Fargo Center» της Φιλαδέλφεια με 115-109. Η αναμέτρηση χαρακτηρίστηκε από ουκ ολίγες εναλλαγές στο προβάδισμα και αρκετή ένταση στην τελική ευθεία. Με το ματς στην απόλυτη ισορροπία (107-107), ο Ντράμοντ έβαλε με δύο μπροστά τους γηπεδούχους (109-107), ωστόσο, στο τελευταίο 1,5 λεπτό της αναμετρήσης, οι Καναδοί έτρεξαν ένα σερί 0-8, με τον Φρεντ ΒανΦλίτ να βάζει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του με dagger three στα 24 δευτερόλεπτα, με το οποίο το σκορ έγινε 109-113. Έτσι, οι Σίξερς υπέστησαν τρίτη διαδοχική εντός έδρας ήττα και είδαν το αρχικό 8-2 ρεκόρ τους να μετατρέπεται σε 8-5, την ώρα που οι Ράπτορς ανέβηκαν και πάλι σε θετικό ρεκόρ (7-6). Για τους νικητές, ο Φραντ ΒανΦλίτ μέτρησε 32 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ οι Όου Τζι Ανουνόμπι και Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ πρόσθεσαν από 20 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, οι λειψοί Σίξερς, βασίστηκαν κατά κύριο λόγο στον Ταιρίς Μάξι των 33 πόντων και κατά δεύτερο λόγο στον Τομπάιας Χάρις των 19 πόντων, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-27, 57-52, 78-81, 109-115

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ – ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ 100-111

Οι Πέισερς πέρασαν με αποφασιστικότητα από την «Vivint Smart Arena», υπερνικώντας με 111-100 τους Τζαζ. Η ομάδα της Ιντιανάπολις είχε αποκτήσει τον έλεγχο από τη δεύτερη περίοδο, συντηρώντας στη συνέχεια διψήφιες διαφορές. Μάλιστα, δεν πτοήθηκε ούτε ούτε όταν οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν την ύστατη αντεπίθεσή τους μειώνοντας στους πέντε πόντους την τιμή της διαφοράς (87-92), φτάνοντας τελικά στη νίκη που έχει τόσο βαθμολογικό όσο και ψυχολογικό όφελος για τους Πέισερς. Οι «Μορμόνοι» υποχώρησαν στο 8-4 ρεκόρ, με τους Πέισερς να ανεβαίνουν στο 5-8. Πολυτιμότερος παίκτης των νικητών ήταν ο Μάλκολμ Μπρόγκντον με 30 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ μεστή ήταν και η παρουσία του Τι Τζέι ΜακΚόνελ των 21 πόντων, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Στον αντίποδα, ο Ντόνοβαν Μίτσελ μέτρησε 26 πόντους, όντας πρώτος σκόρερ των Τζαζ, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ συμπλήρωσε double-double με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-32, 51-60, 77-85, 100-111

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ – ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ 112-109

Οι Κλίπερς σημείωσαν την 6η διαδοχική νίκη τους, ξεπερνώντας μετά κόπων και βασάνων το εμπόδιο των Χιτ, στο «Staples Center». Παρότι το ματς πήρε άσχημη τροπή για τους ίδιους στην πρώτη περίοδο και βρήκε τους Χιτ ακόμα και στο +17 (23-40), οι γηπεδούχοι έβγαλαν τεράστια ένταση από τη δεύτερη περίοδο και ύστερα, ξεφεύγοντας ακόμα και με +11 (93-82) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο, το Μαϊάμι δεν τα παράτησε και με σερί 0-7 στο τελευταίο δίλεπτο του ματς μετέτρεψε το 108-100 σε 108-107, στα 40.7″ για τη λήξη του αγώνα! Οι Χιτ, μάλιστα, έκλεψαν την μπάλα από τον Τζάκσον και βρήκαν ανοιχτό τρίποντο για την προσπέραση, όμως το σουτ του Ρόμπινσον δεν βρήκε στόχο. Ο Τζάκσον, με 2/2 βολές, έγραψε το 110-107 στα 11″ και οι Χιτ είχαν την τελευταία επίθεση του ματς προκειμένου να ισοφαρίσουν. Ο Λάουρι, με διείσδυση, μείωσε στον πόντο (110-109), ενώ απέμεναν 4.9″ για το φινάλε. Ο Τζάκσον, με νέο ζευγάρι βολών, έγραψε το 112-109 και οι Χιτ είχαν μία τελευταία επίθεση 3,9″ για να βρουν το σουτ της ισοφάρισης. Εντούτοις, ο Τάκερ έκανε λάθος επαναφορά, ο Μπατούμ έκλεψε την μπάλα και το ματς πέρασε στην ιστορία. Στο 7-4 βελτιώθηκε το ρεκόρ των Κλίπερς, στο 7-5 υποχώρησαν οι Χιτ. Ο Πολ Τζορτζ οδήγησε την… κούρσα των σκόρερ για τους νικητές έχοντας 27 πόντους, με τους Ρέτζι Τζάκσον και Έρικ Μπλέντσο να τον ακολουθούν με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα. Μπαμ Αντεμπάγιο με 30 πόντους και 11 ριμπάουντ, Κάιλ Λάουρι με 25 πόντους και Τάιλερ Χίρο με 23 πόντους ήταν σε ακόμα ένα ματς η… μαγική τριπλέτα των Χιτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-40, 56-58, 86-78, 112-109