ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 84-78: Ξέχασε το μαγικό φίλτρο του ΣΕΦ στο… τελωνείο!

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε 50 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, οι «παλιοσειρές» του βρέθηκαν σε τραγική βραδιά και η πρώτη εκτός έδρας νίκη δεν ήρθε ούτε στην Αγία Πετρούπολη.

Ο Ολυμπιακός προσγειώθηκε… απότομα στην Αγία Πετρούπολη γνωρίζοντας την ήττα με 84-78 από τη Ζενίτ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν μέσα στο «κόλπο» της νίκης για 35 λεπτά, ωστόσο λύγισε από την ισχυρή ρωσική ομάδα στην τελική ευθεία και γνώρισε 3η ήττα σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες, μη έχοντας καταφέρει ακόμη να «σπάσει το ρόδι» μακριά από το ΣΕΦ.

Ως εκ τούτου, η ελληνική ομάδα υποχώρησε στο 6-3 στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, ρεκόρ στο οποίο βρίσκεται και η Ζενίτ.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Τόμας Γουόκαπ με 17 πόντους, με τους Κώστα Σλούκα και Μουστάφα Φαλ να προσθέτουν από 13 πόντους. Άλλους 11 μέτρησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στερήθηκαν πόντους από τις… παλιοσειρές, Σάσα Βεζένκοφ, Γιώργο Πρίντεζη και Κώστα Παπανικολάου, που αθροιστικά είχαν μόλις 8 πόντους (5, 2 και 1 αντίστοιχα).

Ο πρώην παίκτης του Ρεθύμνου, Κόνερ Φράνκαμπ, προκάλεσε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους και 4/5 τρίποντα. Από κοντά ο Μπίλι Μπάρον των 14 πόντων (αλλά με μόλις 1/7 τρίποντα), ενώ καταλυτικό ρόλο έπαιξαν και οι Τζόρνταν Λόιντ και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, που μέτρησαν από 12 πόντους έκαστος.

«ΚΑΥΤΟΣ» ΓΟΥΟΚΑΠ, ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΑΜΥΝΑ

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να δώσει βάρος κοντά στο καλάθι στο ξεκίνημα του αγώνα, περνώντας συνεχώς την μπάλα στο low post είτε για να δημιουργήσει είτε για να τελειώσει προσπάθειες με τους ικανότατους Φαλ, Βεζένκοφ. Οι Ρώσοι βρήκαν διαδρόμους και επιθετικό ρυθμό από την περίμετρο και προηγήθηκαν με 10-4, όμως ο… ζεστός Γουόκαπ ισοφάρισε σε 12-12 κάνοντας ηχηρή εκκίνηση με 10 προσωπικούς πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο! Η Ζενίτ συνέχισε να εκτελεί με αξιοζήλευτη συνέπεια πίσω από τα 6.75 και, με τον Φράνκαμπ να προκαλεί… ζημιές, προηγήθηκε με 20-12. Οι «ερυθρόλευκοι» εξανέμισαν εν ριπή οφθαλμού τη διαφορά των Ρώσων, χάρις σε δύο τρίποντα των Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ και ένα καλάθι και φάουλ στο τρανζίσιον από τον ασταμάτητο Γουόκαπ. Ωστόσο, δεν μπορούσαν να βρουν… αντίδοτο στην άμυνά τους και η πρώτη περίοδος βρήκε τους Ρώσους των 5/7 τριπόντων στο +3 (25-22).

Ο ΦΡΑΝΚΑΜΠ ΤΟΝ ΠΛΗΓΩΝΕ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ, Ο ΣΛΟΥΚΑΣ ΤΟΝ… ΘΕΡΑΠΕΥΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ

Οι Ρώσοι άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα (29-22), αιφνιδιάζοντας την ελληνική ομάδα με τις γρήγορες επιθέσεις τους. Επιθετικά δεν υπήρχε κάτι το… μεμπτό για την ελληνική ομάδα, αφού τα πικ εν ρολ των Σλούκα-Μάρτιν λειτουργούσαν σαν… ελβετικό ρολόι και τα σουτ έμπαιναν με σχετική συνέπεια. Τουναντίον, η άμυνα, από αιχμή του δόρατος είχε εξελιχθεί σε αχίλλειο πτέρνα της ελληνικής ομάδας, με τον άλλοτε «ερυθρόλευκο» Κουζμίνσκας να δημιουργεί «πονοκεφάλους» από το low post (35-29 στο 14′). Η Ζενίτ ξέφυγε με +9, αλλά ο ασυγκράτητος στο «ζωγραφιστό» Φαλ και ο… μαέστρος Σλούκας μείωσαν αμέσως στους 4 (43-39). Το πρόβλημα, όμως, εξακολουθούσε να είναι η άμυνα και δη η περιφερειακή, με τον Φράνκαμπ να σκοράρει με κάθε τρόπο και να διατηρεί το ρωσικό προβάδισμα στις παρυφές των 10 πόντων (49-41), προτού ο ΜακΚίσικ, με εντυπωσιακό coast to coast, γράψει τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου (49-43).

ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΑ… ΔΟΝΤΙΑ

Μετά από 2,5 «άγονα» λεπτά, ο Γουόκαπ συνδέθηκε εκ νέου με το ρωσικό καλάθι (49-45), με τον Ολυμπιακό να δείχνει πρόθεση να ασκήσει πίεση πάνω στην μπάλα στην άμυνά του, υποπίπτοντας σε 4 ομαδικά φάουλ μόλις 3 λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Οι άμυνες έκλεψαν την… παράσταση στο υπόλοιπο της περιόδου και ο ρυθμός έπεσε αισθητά, γεγονός που λειτουργούσε προς όφελος των Πειραιωτών. Ο Πονίτκα έδωσε μία βαθιά «ανάσα» στους Ρώσους (58-51), που είχαν εμφανώς χάσει το μυαλό τους από την «ερυθρόλευκη» πίεση, αλλά ο Ολυμπιακός έγινε… στενός κορσές στους γηπεδούχους, τρέχοντας σερί 0-6 για το 58-57, με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Στα αξιοσημείωτα της περιόδου, οι μόλις 9 πόντοι που επέτρεψαν οι Πειραιώτες στους Ρώσους.

Ο ΛΟΪΝΤ ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ, Ο ΜΠΑΡΟΝ ΤΟ… ΤΕΛΕΙΩΣΕ

Οι Ρώσοι αντέδρασαν και βρήκαν εκ νέου τον προσανατολισμό τους. Με σερί 9-0, μετέτρεψαν το 58-59 σε 67-59, με τον Λόιντ να μπαίνει στην εξίσωση και να γίνεται ο κύριος εκφραστής της ρωσικής επίθεσης στο ακροτελεύτιο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός έμενε «ζωντανός» με δεύτερες επιθέσεις από τον Ζαν Σαρλ, αλλά το πρόβλημα συνέχιζε να ακούει στο όνομα Τζόρνταν Λόιντ. Ο Αμερικανός έβρισκε τρόπους να «ξεκλειδώνει» την «ερυθρόλευκη» άμυνα και ήταν αυτός που κράτησε τους Ρώσους σε απόσταση ασφαλείας (76-68). Ο Ολυμπιακός «σίγησε» στην επίθεσή του και ο Μπάρον έβαλε τον επίλογο στη σεμνή τελετή με καλάθι στα 1:20 (80-71). Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλα… καύσιμα και η ήττα ήρθε φυσιολογικά στο τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78