ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC: Για να κερδίσει εκτός έδρας πρέπει να παίζει πάντα στα... κόκκινα

Η Ζενίτ επικράτησε του Ολυμπιακού που ξέχασε την καλή του άμυνα στο ΣΕΦ και έχασε για τρίτη φορά εκτός έδρας στη φετινή Euroleague.

Μπορεί στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας να… τρομάζει τους αντιπάλους του, αλλά στην τρίτη του απόπειρα να βγει νικητής σε μία ξένη έδρα θα φύγει και πάλι με άδεια χέρια. Και αν στις πρώτες δύο σε Βαρκελώνη και Μόσχα έμεινε με το «αχ» μετά τις καλές του εμφανίσεις, στο Λένινγκραντ ο Ολυμπιακός έμεινε μεταξεταστέός, μοιάζοντας να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ζενίτ, ξεχνώντας την… ασφάλεια της καλής του άμυνας στον Πειραιά.

Και εντάξει, κάνει κρύο στην Αγία Πετρούπολη, αλλά όχι δα και τόσο για να αφήνει έναν σουτέρ του επιπέδου του Φράνκαμπ να βρει ρυθμό και να ξεκινήσει με 4/4 από την περίμετρο. Σουτ που εν πολλοίς ήταν αμαρκάριστα και επέτρεψαν στον πρώην γκαρντ του Ρεθύμνου να βάλει την ομάδα του στη θέση του οδηγού. Ο Φράνκαμπ σκόραρε από απόσταση, με spot up μετά από καλή κυκλοφορία, πηγαίνοντας ως το καλάθι και αξιοποιώντας με κάθε τρόπο ό,τι του έδινε η άμυνα των «ερυθρολεύκων».

Μετά από 6:30 λεπτά στην 1η περίδο η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε δεχτεί ήδη 20 πόντους, έχοντας μόλις ένα φάουλ. Αυτό δεν ήταν ο Ολυμπιακός που γνωρίσαμε όλο αυτό το διάστημα στην Euroleague. Ακόμα και όταν χρειάστηκε να επέμβει ο πάγκος, η χαμένη συγκέντρωση στοίχισε και οι λεπτομέρεις ήταν όλες κατά. Ο Λαρεντζάκης στραβοπάτησε στο πόδι του Κουζμίνσκας και δεν είχε την ίδια ενέργεια στο παρκέ, ο Λιβιό καθηλώθηκε με δύο γρήγορα φάουλ στον πάγκο και η «εκρηκτική» second unit αυτήν τη φορά δεν ήταν εκεί για να αλλάξει το τέμπο.

Συν τοις άλλοις ο Χασάν Μαρτίν δεν κατάφερε να… γεμίσει τα παπούτσια του Μουσταφά Φαλ. Μπορεί επιθετικά να τελείωσε 2-3 πάσες του Σλούκα, όμως στην άμυνα ήταν στόχος τόσο των κοντύτερων στο ένας εναντίον ενός, όσο και στο pick and roll μην μπορώντας να καλύψει τα νώτα του.

Γουόκαπ (17π.) και Φαλ ήταν συγκινητικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον πρώτο να είναι ο καλύτερος επιθετικά παίκτης των Πειραιωτών. Όταν ο Ολυμπιακός αποφάσισε να παίξει άμυνα, κράτησε τη Ζενίτ στους 9 πόντους, αλλά γκρέμισε μόνος του ό,τι έχτισε επί 10 λεπτά στην 3η περίοδο. Μία από τις καλύτερες άμυνες στην Euroleague έμελλε να ηττηθεί από ένα ασταμάτητο 1 on 1. Τη σκυτάλη από τον Φράνκαμπ πήρε ο Μπάρον που εκτέλεσε όσο πιο γρήγορα μπορούσε σε αυτές τις early offences, τις οποίες ο Πασκουάλ δε μας έχει συνηθίσει. Μετά τον Μπάρον ήρθε ο Λόιντ να βάλει δύσκολα σουτ μπροστά στους Γουόκαπ και Σλούκα για να κλείσει τη βραδιά.

Ναι μεν οι αλλαγές δε δούλεψαν, αφού κόστισαν αρκετά και στο ριμπάουντ. Ο Κουζμίνσκας μάζεψε 3 επιθετικά (από τα 10 στο σύνολο) και έκανε τον εαυτό του παράγοντα του αγώνα από το πουθενά, μαζεύοντας τα άστοχα σουτ των συμπαικτών του στο φινάλε.

Ο Ολυμπιακός έχασε μία ευκαρία αλλά προφανώς δε… χάνεται, αφού το εφαλτήριο του ΣΕΦ τον «βγάζει στον αφρό» της βαθμολογίας. Στην επόμενη πεντάδα παιχνιδιών με Εφές (εκτός), Μακάμπι (εντός), Αρμάνι (εκτός), Ούνικς (εκτός), Ερυθρό (εκτός), θα βρει άλλες τέσσερις τέτοιες. Κάποιες δυσκολότερες, άλλες όχι τόσο, όμως σε όλες θα χρειαστεί την ίδια συνταγή, αυτήν που εφαρμόζει κατά κόρον στο ΣΕΦ παίζοντας μονίμως, επί 40 λεπτά στα… κόκκινα.