ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΠΑΡΤΙΖΑΝ 71-56: «Ερυθρόλευκο» πάρτι στο Βελιγράδι

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής στην Αδριατική Λίγκα, αφού επικράτησε της Παρτιζάν με 71-56 στο Aleksandar Nikolic Hall.

Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχθηκε την μισητή αντίπαλό του, Παρτιζάν, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να καταφέρονται με συνθήματά τους εναντίον του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πριν από την έναρξη του αγώνα.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και παρά το γεγονός ότι η Παρτιζάν αντέδρασε κάπως στην τρίτη περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας δεν άφησε περιθώρια στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Ο Λούκα Μίτροβιτς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Όγκνιεν Ντόμπριτς με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά και ο Νίκολα Κάλινιτς με 14 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ ήταν οι πρωταγωνιστές για το συγκρότημα του Ντέγιαν Ράντονιτς, που βασίστηκε και πάλι στην καταπληκτική του άμυνα.

Ο Άλεν Σμάιλαγκιτς με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα μαζί με τον Ντάλας Μουρ που πρόσθεσε 14 πόντους διασώθηκαν από την Παρτιζάν. Αντίθετα, Κέβιν Πάντερ και Ζακ ΛεΝτέι έμειναν στους 6 και τους 5 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-8, 32-21, 47-40, 71-56