ΑΕΚ – ΡΙΓΑ 88-79: Ο στρατηγός Κολόμ της έδωσε το… φιλί της ζωής! (vids)

Με τον Ισπανό να ηγείται των συμπαικτών του σε μια πολύ δύσκολη βραδιά, η ΑΕΚ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο BCL επί της Ρίγα με απίστευτο ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο…

Τεράστια νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στη Ρίγα με 88-79, για την τέταρτη αγωνιστική του Basketball Champions League. Μία νίκη, η οποία δίνει στην ΑΕΚ ελπίδες για την συνέχεια στη διοργάνωση, βάζοντας «στοπ» στο κακό της σερί, ανεβαίνοντας στο 1-3.

Αντίδραση στο πρώτο ημίχρονο μετά το -9

Η Ρίγα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αποκτώντας προβάδισμα 9 πόντων (23-14) αρκετά νωρίς στο παινχίδι, εκμεταλλευόμενη τα λάθη της άμυνα των κιτρινόμαυρων.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα, μετά από time – out που κάλεσε ο Έλληνας τεχνικός επανήλθε καλύτερη, ροκανίζοντας τη διαφορά με το τέλος του ημιχρόνου να τη βρίσκει μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους προβάδισμα.

To κιτρινόμαυρο άστοχο 5λεπτο της τρίτης περιόδου

Η «Ένωση» επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια με το προβάδισμα (40-37), πραγματοποίησε πολύ κακή τρίτη περίοδο, δίνοντας έτσι στη Ρίγα το πλεονέκτημα να ισοφαρίσει στο σκορ.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα της κακή τρίτης περιόδου είναι το γεγονός ότι το πρώτο καλάθι για την ΑΕΚ μπήκε 4:44 πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Φιλιππάκο να ευστοχεί σε τρίποντο για το 43-43.

Βέβαια, την αστοχία αυτή δεν την πλήρωσε η ομάδα του Στέφανου Δέδα, καθώς με ρεσιτάλ Κολόμ δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πάρουν διαφορά, τελειώνοντας την τρίτη περίοδο, με σκορ 58-58.

Δεν της έφτανε ο Καρλής, έχασε και τον Ανγκόλα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τη Ρίγα με πάρα πολλές απουσίες στο απουσιολόγιο του Στέφανου Δέδα, στο οποίο κατά τη διάρκεια του αγώνα προστέθηκε και ο Μιχάλης Καρλής. Ο γκαρντ της ΑΕΚ χτύπησε στο πόδι και βγήκε αναγκαστικά έξω από τον αγώνα και μάλιστα υποβασταζόμενος από τους ανθρώπους της ομάδας, αφού δεν μπορούσε να πατήσει καλά το πόδι του στο έδαφος.

Δεν έφτανε όμως αυτό, καθώς στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, ο Μπράιαν Ανγκόλα απεβλήθη με δεύτερη τεχνική ποινή από τους διαιτητές. Πιο συγκριμένα 2:01 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, στην προσπάθεια του για σουτ τριών πόντων ο παίκτης της ΑΕΚ έπεσε στο έδαφος με τους διαιτητές να καταλογίζουν θέατρο και συνάμα δεύτερη τεχνική ποινή που σήμαινε τον αποκλεισμό του από το παινχίδι.

Όμως… ο Κολόμ την πήρε από το χεράκι

Ο Ισπανός ήταν καθοριστικός για την πρώτη νίκη της «Ένωσης» στη διοργάνωση. Έχοντας 26 πόντους, με 2/6 δίποντα, 4/7 βολές και 6/8 τρίποντα δεν θα μπορούσε να μην έχει τεράστιο μερίδιο στην πολύ σημαντική νίκη της ΑΕΚ για τη συνέχεια στο Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79